Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Кой е старозагорецът, върнал орден на черногорския крал

Балканските войни са време за гордост и опиянение, но и време за разочарование и покруса за цял един народ. 

През лятото на  1912 –та година  България печели една след друга победи на фронта. Но военните успехи на малката балканска страна не влизат в сметките на Великите сили. В сметките им не влизат и анексирането на Босна и Херцеговина от Австро-Унгария, още по-малко пък обявяването на независимостта на България.  Така, преди едната война да е завършила, започва втора – в която един срещу друг се изправят доскорошни съюзници, братя славяни.  

Междусъюзническата война  донася  крах на надеждите, че  идва времето в което земите, в които живеят българи ще бъдат обединени в една държава.  И макар че Междусъюзническата война е и времето на Първата Национална катастрофа за страната ни, народът ни не губи духа си. 

През есента на 1913-та година старозагорският търговец Никола Хаджистанев отказва да приема наем за дюкяните си от всички наематели, участвали в Балканските войни през 1912-та – 1913 –та година.  А друг един наш съгражданин пък намира сили да пише на черногорския крал. И да му върне ордена "Княз Данило", връчен му лично от тогавашния владетел на Черна гора  за принос към общославянската идея.  

Тази история под Липите разказва тъкмо за този човек - даскал Петър Иванов.  Един от първите старозагорски поети през Възраждането, сътрудник на редица вестници и списания,  автор на няколко драми, преводач на  книги.  Участник  във Втората Българска легия, общественик, даскал, родолюбец.  Роден е през 1847 година в Ески Загра . В родния град получава и основното си образование. 

"На народа ни по онова време са били потребни духовни водачи, затова и Старозагорската Църковна община  изпраща Петър Иванов да завърши шести клас в Белград. А след това той постъпва в тамошната Духовна семинария, разказва Райна Антонова," старши уредник "Нова история" в РИМ - Стара Загора. . 

След участието си във Втората Българска легия, Петър Иванов се завръща в Родината. И става даскал, учителства в Ески Загра, Сливен, в Карнобат.  Един от организаторите на Старозагорското въстание, даскал Петър Иванов е арестуван, разпитван, съден. Лежи и в затвор. Като всички останали старозагорски учители и той е лишен от право да преподава, затова и напуска Родината. 

Но се завръща след Освобождението и активно се включва в изграждането на Съвременна България. Заема редица административни длъжности - знае няколко езика, изключително начетен  и образован е. 

На 5.10 1912 година даскал Петър Иванов е сред хората, посрещнали наред със старозагорския митрополит Методий Кусев княз Фердинанд в Стара Загора. . 

Поражението на България във втората Балканска война донася на Петър Иванов много мъка и болка. Защото за него тя е предателството на доскорошните съюзници на България е крах на славянската идея. Именно  тази фраза използва Иванов в писмото си до черногорския крал, в което го уведомява, че му връща връчения преди две десетилетия орден за принос тъкмо към общославянската идея.

Даскал Петър Иванов умира в Стара Загора на 2 февруари 1927 година. Но стореното от него остава и прехвърля границите на времето. За да е пример на поколенията що значи да любиш род и родина. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как едно белгийско семейство избра България за втори дом

Малко Шарково е китно странджанско селце в община Болярово, намиращо се на около 15-ина км. от българо-турската граница. Заобиколено е от красиви гористи хълмчета, а чистотата на близкия язовир го превръща в любима дестинация на много риболовци...

публикувано на 31.05.24 в 16:51

Разнообразна програма за 1 юни в Ямбол

С много смях, музика и танци премина празничният спектакъл на 100 деца, посветен на 1 юни. В него се включиха  деца от всички детски градини и ясли в Ямбол. Пожелания към децата да са здрави, обичани и щастливи отправи кметът Валентин Ревански...

публикувано на 31.05.24 в 13:50

Спомени на Никола Обретенов за Христо Ботев се пазят в Държавния архив в Стара Загора

  Спомените, ръчно написани от сина на баба Тонка – Никола Обретенов са с дата 14-ти март 1928 г., Русе. Ръкописът е предаден в Държавния архив през 1963 г, но не се знае кой ги е предоставил. Той е заведен във фонда на по-малкия брат на старозагореца..

обновено на 31.05.24 в 13:12

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за Празниците на розата

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за 121-то издание на Празника на розата, съобщи Сребра Касева, заместник-кмет по хуманитарните дейности в общината.  Първият влак, начело с парен локомотив, тръгва от гара Филипово (Пловдив) в 09:35 часа...

публикувано на 31.05.24 в 07:10

Откриват изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“ в РИМ Стара Загора

От 17.30 ч. в малката изложбена зала на Регионален исторически музей – Стара Загора ще бъде открита изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“. Посетителите могат да видят съчетание между парцалените кукли от първата половина на ХХ в. и различните..

публикувано на 30.05.24 в 16:56

9 младежи от Казанлък получиха шанс да бъдат ръководители в Общината за ден

Инициативата "Кмет за един ден", е по идея на заместник-кмета по проекти и стратегическо планиране Аксения Тилева. Избраните ученици са кандидатствали за днешните си „позиции“ с есета, в които са описали свои идеи за развитието на Общината.  Според..

публикувано на 29.05.24 в 16:12

Фердинанд идва в Стара Загора при важни събития

В деня, когато в България пристигат тленните останки на цар Фердинанд Сакскобургготски ще ви разкажем за посещенията му в Стара Загора. Фѐрдинанд I  е княз на България – от 7 юли 1887 до 22 септември 1908 г., когато е обявена Независимостта на България,..

публикувано на 29.05.24 в 12:20

Проект помага на тийнеджърите да разпознават фалшиви новини

Във века на информационните  технологии е изключително важно да различаваме достоверната от невярната информация. Медийната грамотност обаче се възпитава от  детска възраст, а с това се е захванала "Тийн мрежа  за проверка на факти".  Инициативата..

публикувано на 28.05.24 в 13:58

Яхия от Сирия, който прави живота на бежанците по-лек чрез спорта

30-годишният Яхия Хомси от Халаб, Сирия дава надежда на стотици бежанци от лагера в Харманли чрез спорта. Яхия е нещо като треньор и мениджър на футболен отбор, в който играчите са хора, принудени да избягат от родината си.  „Фокусираме се в..

публикувано на 28.05.24 в 12:27

Светите братя Кирил и Методий са изрисувани в едноименния храм в Пловдив от Георги Данчов

  Георги Радулов е от Троян. Съдбата му го отвежда с жената на неговия живот за десетина години в Испания и след като голямата му дъщеря става на 6 години, се връщат в България, в Пловдив. За да учи детето му в българско училище, на български език. Той..

публикувано на 27.05.24 в 14:49