Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старозагорското знаме на Съединението

Преди 138 години на 6 септември  една малка държава намира сили и дързост да възстане срещу света и Великите сили.  Част от тази държава – Източна Румелия обявява отцепването си от пределите на Османската империя. И става част от територията на Княжество България. Съединението на Княжество България и Източна Румелия, а по-късно и обявяването на Независимостта са едни от най-смелите стъпки на младата българска държава. Които разбира се, не се разминават без война – но това  е тема на друга история. 

На днешния ден и Стара Загора ще поднесе венци и цветя и ще си спомни за Съединението. Ще го направим и ние – ще ви разкажем за едно старозагорско знаме, останало в историята като старозагорското знаме на Съединението. 

Берлинският договор разделя България на север и на юг от Балкана. Земите на юг от Стара планина остават в пределите на турската империя. Съгласно договора, Източна Румелия има известна автономност – управлява се от генерал губернатор, назначаван от султана.  Но няма право на армия. Позволена е само милиция – която да охранява и да съблюдава за спазването на обществения ред.  

"А там, в сърцето на Източна Румелия остава и изпепелената от боевете в Освободителната война Стара Загора. Чийто жители твърде кратко се радват на току-що извоюваната свобода", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей . 

" Старозагорци, а и будни и прогресивни люде от цялата Източна Румелия съвсем нямат намерение да оставят нещата в това положение. Още повече че, според слуховете, Султанът възнамерява да концентрира в Източна Румелия сериозно количество войска, която да охранява границите с Княжество България. Затова и се създават гимнастически дружества - в тях се записват мъже на възраст над 20 до 45 години. Тези дружества обаче съвсем не са гимнастически - техните членове се учат да боравят с оръжие...", разказва още Райна Антонова.  

Жените на гимнастиците от Стара Загора пък решават да извезат знаме. И го правят - под него членовете на Гимнастическото дружество провеждат маршировки, за тях то е първата светиня в следосвобожденска България. 


Три или четири месеца по-късно става ясно, че Падишахът няма намерение да изпраща в Източна Румелия войска, затова и гимнастическите дружества се разпускат. 

Знамето на Старозагорското е прибрано и съхранено в храма "Свети Димитър". За да се появи в навечерието на обявяването на Съединението на Княжество България с Източна Румелия. За което тогавашният областен управител Атанас Илиев  е известен по телеграфа, но е предупреден да пази тайната с цената на главата си.

 И тъкмо заради запазената тайна около Съединението, придвижването на знамето от църквата "Свети Димитър" до центъра на Стара Загора насмалко не става повод за бунт - защото милиционерската част, натоварена с тази задача, не знаела защо е получила заповед да извади светинята. Убедени, че ще трябва да се закълнат във вярност пред Султана, натоварените с отговорната задача да донесат в центъра на Стара Загора байрака вземат решението да вдигнат бунт. Само фактът, че малко преди това префектът Атанас Илиев обявява че Източна Румелия и Княжество България са вече едно, заменя първоначалните бунтовнически намерения с голяма радост. 

6 септември за старозагорци 1885 година е  като втори  Великден - цяла седмица жителите на града се поздавяват помежду си с  "честито Съединение", разказва още Райна Антонова. 

Днес знамето на гимнастическото дружество се пази във Националния военно исторически музей. 

А повече за него и за паметните събития преди 138 години ще чуете в прикачения файл 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как едно белгийско семейство избра България за втори дом

Малко Шарково е китно странджанско селце в община Болярово, намиращо се на около 15-ина км. от българо-турската граница. Заобиколено е от красиви гористи хълмчета, а чистотата на близкия язовир го превръща в любима дестинация на много риболовци...

публикувано на 31.05.24 в 16:51

Разнообразна програма за 1 юни в Ямбол

С много смях, музика и танци премина празничният спектакъл на 100 деца, посветен на 1 юни. В него се включиха  деца от всички детски градини и ясли в Ямбол. Пожелания към децата да са здрави, обичани и щастливи отправи кметът Валентин Ревански...

публикувано на 31.05.24 в 13:50

Спомени на Никола Обретенов за Христо Ботев се пазят в Държавния архив в Стара Загора

  Спомените, ръчно написани от сина на баба Тонка – Никола Обретенов са с дата 14-ти март 1928 г., Русе. Ръкописът е предаден в Държавния архив през 1963 г, но не се знае кой ги е предоставил. Той е заведен във фонда на по-малкия брат на старозагореца..

обновено на 31.05.24 в 13:12

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за Празниците на розата

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за 121-то издание на Празника на розата, съобщи Сребра Касева, заместник-кмет по хуманитарните дейности в общината.  Първият влак, начело с парен локомотив, тръгва от гара Филипово (Пловдив) в 09:35 часа...

публикувано на 31.05.24 в 07:10

Откриват изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“ в РИМ Стара Загора

От 17.30 ч. в малката изложбена зала на Регионален исторически музей – Стара Загора ще бъде открита изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“. Посетителите могат да видят съчетание между парцалените кукли от първата половина на ХХ в. и различните..

публикувано на 30.05.24 в 16:56

9 младежи от Казанлък получиха шанс да бъдат ръководители в Общината за ден

Инициативата "Кмет за един ден", е по идея на заместник-кмета по проекти и стратегическо планиране Аксения Тилева. Избраните ученици са кандидатствали за днешните си „позиции“ с есета, в които са описали свои идеи за развитието на Общината.  Според..

публикувано на 29.05.24 в 16:12

Фердинанд идва в Стара Загора при важни събития

В деня, когато в България пристигат тленните останки на цар Фердинанд Сакскобургготски ще ви разкажем за посещенията му в Стара Загора. Фѐрдинанд I  е княз на България – от 7 юли 1887 до 22 септември 1908 г., когато е обявена Независимостта на България,..

публикувано на 29.05.24 в 12:20

Проект помага на тийнеджърите да разпознават фалшиви новини

Във века на информационните  технологии е изключително важно да различаваме достоверната от невярната информация. Медийната грамотност обаче се възпитава от  детска възраст, а с това се е захванала "Тийн мрежа  за проверка на факти".  Инициативата..

публикувано на 28.05.24 в 13:58

Яхия от Сирия, който прави живота на бежанците по-лек чрез спорта

30-годишният Яхия Хомси от Халаб, Сирия дава надежда на стотици бежанци от лагера в Харманли чрез спорта. Яхия е нещо като треньор и мениджър на футболен отбор, в който играчите са хора, принудени да избягат от родината си.  „Фокусираме се в..

публикувано на 28.05.24 в 12:27

Светите братя Кирил и Методий са изрисувани в едноименния храм в Пловдив от Георги Данчов

  Георги Радулов е от Троян. Съдбата му го отвежда с жената на неговия живот за десетина години в Испания и след като голямата му дъщеря става на 6 години, се връщат в България, в Пловдив. За да учи детето му в българско училище, на български език. Той..

публикувано на 27.05.24 в 14:49