Поредна българска експедиция ще отпътува на 8-ми януари за Южна Америка за да се опита да изкачи вр. Аконкагуа / 6962 м./. Единствената представителка на Казанлък и Стара Загора в 7-членната група е Мая Иванова. След Елбрус в Кавказ, през миналата година и Ухуру в Африка, две години преди това, първенецът на Андите ще бъде третият от 7-те континентални първенци, към които се е устремила младата жена.
За Мая Иванова планината и катеренето са живот. Започнала по-активно да се занимава с алпинизъм през 2019 г., сега всяка свободна минута е в планината - в събота и неделя е поела към вр. Ботев, Мусала или Мальовица... Разпалено твърди, че първенецът на Стара планина не отстъпва по екстремност и красота на много от по-високите си и популярни събратя...
"Всеки трябва да открие своята цел в живота…Животът си струва да бъде изживян така, както на човек му се иска!“, казва Мая Иванова. Повод за това й дават както върховете, на които е стъпила, така и преборената болест преди 10 години! Смята, че човек не бива да се асоциира с болестта или слабостта си. Убедена е, че каквото и да се случва, щом човек е на крака, това е най-доброто за сбъдване на мечтите..
" Преследвайте мечтите си! Трябва да живеем така, както ни подсказва сърцето и на където ни зове душата! А мен ме зоват върховете!“, завършва Мая Иванова. Устремена към сбъдване на мечтите си, Мая тегли кредит за да се подготви за дългото пътуване до Аржентина и престой в Андите. Тя не пропуска да благодари за финансовата , материална и морална подкрепа на ръководството на „Арсенал“, Казанлък, където работи и на своите приятели, които й помагат с много неща…
Българските алпинисти ще излетят на 8-ми януари за Буенос Айрес, откъдето ще отпътуват за провинция Мендоса. И едва на 24 или 25-ти януари при добри метеорологични условия ще потеглят към върха, защото сами ще пренасят багажа си и ще строят лагерите. Мая Иванова се надява живи и здрави да се върнат всички, след като върхът ги допусне да стъпят на най-високата му точка и да развеят българското национално знаме.
След което я чака ново предизвикателство – Анапурна (8091 m), планинският масив с дължина 55 km, който е част от главния хималайски хребет в западната част на Непал.
В звуковия файл чуйте какво каза за Радио Стара Загора Мая Иванова:
Суингът е музика, танц, култура, начин на живот. Възниква през 20-те години на миналия век в Харлем – Ню Йорк като уличен танц. Корените му са афроамерикански, но се танцува от всеки, който желае. Суинг буквално означава въртя се, завъртам се, люлея се..
За 36-ти път България е домакин на дните на японската култура. Двадесет и три събития, за три месеца, представят богатството на японската традиция и съвременно изкуство. Те са организирани в седем български града: Варна, Велико Търново, Враца (за първи..
Първи Кулинарен празник на Крутмача в димитровградското село Крепост ще се проведе на 7 септември 2025г. от 11 часа в двора на ОУ "Хр.Ботев". В кулинарния празник ще бъдат представени стари занаятчийски сирена като крутмач, сирене в стомна, в..
Тромпетистът Йордан Йончев – Гъмзата и актьорът Краси Радков превърнаха 36-ото издание на уникалното по рода си Биорали в Гурково в истинско зрелище. Над 6 000 зрители на градския стадион станаха свидетели как двамата слязоха от сцената и се впуснаха..
Казанлъшкото село Голямо Дряново е малко, китно и добре уредено. Жителите го описват с думите "чиста природа и честни хора. Помагаме си. Къщите и колите ни стоят отключени. Живеем, като в старите времена на бабите и дядовците си. Много орехови градини и..
Високопланинското изкачване на Елбрус, първенеца на Европа -5642 м. в Кавказ е една сбъдната мечта за 42-годишната Боряна Инджова от Сливен. Групата, с която изкачва върха се състои от три жени и петима мъже. Организатори на изкачването са..
Скулпторът Тамер Халил от Харманли е автор на новите указателни табели за обекта с национално културно значение "Изворът на Белоногата", които ще указват мястото, възпято от Петко Рачев Славейков за шофьори и пешеходци. Припомняме, че община..
Представителен танцов ансамбъл „Настроение“, гр. Стара Загора с гл. худ. ръководител Красимир Димитров и Фолклорна група при Културно-художествено дружество „Огриджанка“ от Северна Македония, канят жителите и гостите на града да станат част от пъстро..
„Човек от стомана“ е заглавието на новата песен на група „Strykers“. Започнаха и снимките към клипа на песента. „Сюжетът ни пренася във времена на битки, мъжество, достойнство и метъл. Някъде в Средновековието, а защо и не по – далеко…въпрос на..
Това е песен, която колкото и пъти да я слушаш, ти се иска отново да я чуеш. Тя е приятна за слушане и запомняща се и като текст и като мелодия. Наименованието, текстът, инструменталното изпълнение, както и клипа са в пълен синхрон и взаимно носят..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net