Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е най-известният Григор, когото познавате?

На 7 януари Григор Димитров спечели деветата си титла.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е живял през 4 век, когато 12 години е начело на Константинополската църква като архиепископ. По това време произнася и прочутите си богословски слова в защита на православното учение.

Днес имен ден празнуват Григор, Григорий, Гриша.

А познавате ли най-известният Григор в България?

Без съмнение повечето от вас не биха се замислили да посочат родния тенисист Григор Димитров.

Обичан и подкрепян по време на турнирите от колоритна родна агитка, понякога чисто по български хулен, Григор Димитров е единствения професионален български тенисист с титли от Световния АТП тур при мъжете. Към момента те са точно девет.

Последното приключение на любимеца на родната публика по света, приключило преди броени дни, бе участието му в Откритото първенство на Австралия, първо състезание за годината от така наречения Голям шлем. Там Григор преодоля двама съперници, преди изненадващо да отстъпи в третия кръг на португалеца Нуно Боржеш.

2024 година започна по отличен начин за родения в Хасково българин, който спечели подгряващия турнир от АТП 250 в Бризбейн, Австралия, побеждавайки на финала датчанина Холгер Рюне, тенисист от Топ 10. Интересен факт е, че по време на надпреварата Гришо получи и предложение за брак от фенка от трибуните.

Към момента Григор Димитров заема 13-то място в световната ранглиста на професионалните тенисисти. Неговото върхово постижение е достигането до номер 3 в ранглистата през 2017 година, когато печели титлата на заключителния финален турнир на АТП.

По-активните спортни фенове и почитателите на тениса често си задават въпроса за необяснимите спадове в играта на Димитров на най-високо ниво. Някои от специалистите си ги обясняват с неговия личен живот, в който не липсват любовни завоевания, други с максимата, че рядко един професионален спортист може да бъде винаги в топ форма, нещо характерно за повечето играчи в Тура. Каквато и да е истината обаче за всички е ясно, че до момента, а може би и за дълго време напред Григор Димитров е най-успешния български тенисист при професионалистите, с най-много успехи на високо ниво и най-висок ранкинг.

Често спортните издания у  нас и по света припомнят възходите и паденията в кариерата на Григор, за да стигнат до стратегията, която вкарва в началото на годината треньорът Джейми Делгадо и до коментара му: "Изключително приятно е да тренираш тенисист, който играе толкова красиво и който може да предложи толкова различни възможности".

Тенисът има своите стереотипи. Роджър Федерер, с когото (коректно или не) Димитров толкова често е сравняван, винаги е бил човек с швейцарски характер, перфектен във всяко отношение, който танцува при излизането си на централния корт. Рафаел Надал е бикоборец, потънал в червено матадор с неразрушима воля за победа. Новак Джокович е чудото на този спорт, гъвкав боец, който продължава да атакува и да покорява рекордите.

За родния представител сред най-добрите думите „елегантен“, „атлетичен“ и „спортсмен“ може би до най-висока степен отговарят на въпроса за неговата идентичност на и извън корта.

Наскоро след победата си над Танаси Кокинакис в Мелбърн Григор сподели, че на 32 години, не му остава много време в професионалния тенис.

"Знам, че не ми остава много време в тениса, който ми даде толкова много. Много съм благодарен за възможността, която имам - да изляза още веднъж на корта, да тренирам или да съм във фитнеса", заяви Григор.

Ние пък му пожелаваме, в оставащото време до края на професионалната му кариера, да продължи да представя България по най-добрия начин на големите международни форуми и да постигне заветната си цел – спечелване на турнир от Шлема.

Следващото участие в програмата му е турнирът в Марсилия, който стартира на 5 февруари. Той е от категорията АТР 250 и е с награден фонд 800 хиляди евро. 


По публикацията работи: Деян Денев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35

Химн на Звънчетата

Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн.  Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..

публикувано на 28.01.25 в 13:18
Васил Русев сред колекцията от радиоприемници.

Васил Русев от Кърджали е най-младият колекционер на радиоапарати в България

Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..

публикувано на 28.01.25 в 11:47

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

     Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..

публикувано на 27.01.25 в 17:27

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора и тази година очаква най-красивите мартенички

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала".  В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..

публикувано на 24.01.25 в 16:35