Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички пътища за бесарабските българи водят към България

Снимка: Личен архив

  Жана Суслина е бесарабска българка, която много пъти е идвала в България и всеки път открива по нов и различен начин прародината на дедите си. При случайната ни среща в Ямбол, разбирам, че идва за втори път в града на Диана, а брат й и дъщеря й живеят в София. 

  Като  директор на Болградската гимназия "Г.С. Раковски", а от няколко години и като завеждаща отдел "Култура, младежи и спорт" в община Болград, Жана Суслина работи за поддържането на връзките с България. Както и да се съхраният българския език и етнос в Бесарабия. В района на Болград живеят потомци на българи от ямболския, сливенския и елховския край. "Връзката ни с прародината е не само историческа, но и духовна. Семейството ми живее в с. Василевка, а предците ми са от с. Вайсал, което остава съвсем близо отвъд българо-турската граница.", разказва за себе си моята събеседничка. Откакто се помни, знае че българка, защото вкъщи се говори на български. На 6 години гостува с родителите си в Русе, когато разбира, че българи живеят не само в Болград, но и в друга страна, с името България..

    Най-ценното за нея като майка, учителка, и като баба вече, е че децата и внуците й говорят български език. По-голяма ценност от езика няма.Затова за сънародниците ни там е много важно да запазят езика си, да се съхранят като етнос и да запазят материалното и духовното наследство на болградските българи.

  "И като директор, и сега в общината работя за запазването и предаването на традициите ни и обичаите, които съвпадат с тези в България - от Рождество Христово до Великден. Все по-често нашите състави и изпълнители ги показват от сцената, за да може да ги видят и нашите българи и чужденците", споделя Жана Суслина. 

"Абсолютно всички - малки и големи танцуват, това е като облеклото. Знаем и пеем и стари, автентични  и съвременни народни песни. На фестивали се показват и хората и ръчениците, които знаем от бабите и дядовците ни... Имаме 13 български къщички, в които са показани съхранените отпреди 170-180 години сечива, предмети от бита и облекло на българите, дошли в Бесарабия", продължава с разказа си българката. 

  В дома си Жана Суслина пази богата колекция от стари снимки, чеиза на баба си, който е направила с вретеното, хурката и двете си ръце. "Скъпи са ми и дрехиге, които е изтъкала или ушила, и бродираните възглавнички и каретата и салфетките, плетени на една игла. Тук, при духа на баба ми и майка ми , сърцето ми бие по -друг начин!", признава с насълзени очи тя. 

  С брат й Валери Иванов са сред учредителите на Центъра на бесарабските българи в България - той се рови из архивите, събира документалното наследство, а тя поддържа етнографското богатство.

 "Човечеството трябва да разбере, че всяка война убива най-ценното, което има - мира!", казва по повод войната между Русия и Украйна Суслина . "Ние сме на страната на истината - 400 наши синове, съпрузи и бащи се бият за свободата и независимостта на Украйна! Загиналите  българи в тази  ужасна  война са 30 . Целта ни е да запазим хората и земята си! Най-ценния ресурс са хората... ако тях не можем да опазим, нищо няма да опазим!"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Конкурс със стихове на Вазов организират в Болярово за 3 март

Община Болярово и НЧ “Възраждане“ съвместно с МКБППМН обявява конкурс -рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът цели да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора към..

публикувано на 06.02.25 в 15:28

Валентинки от рециклирана хартия майсторят в събота

Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота.  В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..

публикувано на 05.02.25 в 09:55

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35

Химн на Звънчетата

Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн.  Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..

публикувано на 28.01.25 в 13:18
Васил Русев сред колекцията от радиоприемници.

Васил Русев от Кърджали е най-младият колекционер на радиоапарати в България

Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..

публикувано на 28.01.25 в 11:47