Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сливен отбеляза 24 май

В Сливен с празнично шествие от ученици, учители и граждани бе отбелязан 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, българската азбука просвета и култура. Многолюдното шествие завърши на централния площад пред паметника на „Хаджи Димитър", където бе издигнат националния флаг под звуците на химна на България и бе поднесен гирлянд в знак на преклонение към делото на сливенските възрожденци. Информира Стоян Радев.
В словото си към гражданите кметът Стефан Радев припомни, че във възрожденски Сливен образованието е било издигнато в култ, което е направило сливналии свободни и предприемчиви хора.
"И днес имаме нужда от този култ към образованието. Сигурен съм, че образованието е най-добрата инвестиция. Днес казваме благодаря на всички хора, които са се посветили на това да учат децата и да разширяват техните културни хоризонти."
Носителят на голямата награда на община Сливен за заслуги в образованието „Аргира Жечкова" за тази година Росица Делчева коментира, че 24 май отбелязва изконния стремеж и жажда на българина за знание и наука.
"24-май е празник, който ни изпълва с национална гордост. Всяка година ни дава самочувствие, че и ние сме дали нещо на света."
Най-българският празник – така хората, които се включиха в шествието описаха деня, в който честваме делото на братята Кирил и Методий и техните ученици.
"Това е най-светлия празник. С клишетата да започнем, но е факт. Българският празник! "За мен това е най-светлият, най-истинският, най-българския празник."   

По публикацията работи: Десислав Тенев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изображението е илюстративно.

РЗИ-Стара Загора започна масови проверки в козметичните салони

След поредица от случаи на жени, пострадали от неправилно инжектиране на ботулинов токсин, Министерство на здравеопазването разпореди на Регионалните здравни инспекции да извършат проверки в козметични салони и други обекти, предлагащи подобни..

публикувано на 05.02.25 в 14:23
Стефка Стефанова

Хасково с нов областен управител

Стефка Стефанова е назначена за областен управител на  област Хасково с решение на Министерския съвет. Тя е заемала длъжността от 2019 г. до 2021 г. Била е и заместник-областен управител на Хасково, както и общински съветник в..

публикувано на 05.02.25 в 14:10

Стара Загора отново е домакин на „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“

За третa поредна година Стара Загора ще бъде домакин на кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“ 2025., обясни Ива Духтева от Туристическия информационен център. "С всяка година то се надгражда и става все по-добро и интересно. Още от..

публикувано на 05.02.25 в 14:01
Община Сливен

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационния заем

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационния заем. От пет процента лихвата е намалена на под три процента, което според общината е показател за устойчива финансова политика и добър кредитен рейтинг. С близо 250 хиляди лева на година се..

публикувано на 05.02.25 в 13:59

Старозагорският драматичен театър с номинация за "Икар"

Актрисата от Драматичен театър „Гео Милев“ Ванина Йорданова е номинирана за театралната награда „Икар“ в категория „Дебют“ . Тя попада в селекцията за ролята си на Шен Те в представлението „Любовта като стока“ по пиесата „Добрият човек от Сечуан“..

публикувано на 05.02.25 в 13:57

„Български пощи“ обявяват началото на националния етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

„Български пощи“ обявяват началото на националния етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз (ВПС). През 2025 г. темата е „ Представи си, че си океана. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как..

публикувано на 05.02.25 в 13:49

Деца и учители почетоха паметта на патрона на училището си Кольо Ганчев

Никола (Кольо) Ганчев е сред най-дейните революционери в Стара Загора. Роден е на 5 февруари 1843 г. в село Муратлии, днес квартал на Стара Загора, който носи неговото име. Учил до 5-и клас на училището в Заарата, момчето усвоява едновременно два..

публикувано на 05.02.25 в 13:16

ОП „Арт сцена – Стара Загора“ получи статут на културен институт

Общинското предприятие „Арт сцена – Стара Загора“, което бе създадено през месец май 2024 година, официално получи статут на културен институт от Министерство на културата, съобщават от пресцентъра на община Стара Загора. Освен стопанисването и..

публикувано на 05.02.25 в 13:03

Агенцията по заетостта стартира нов прием на заявки по проект „Започвам работа – Компонент 3 „Заетост"

Агенцията по заетостта (АЗ) стартира нов прием на заявки по проект „Започвам работа – Компонент 3 „Заетост". Проектът се финансира по Програма "Развитие на човешките ресурси" и е част от цялостен пакет от мерки, насочени към трудовата интеграция на..

публикувано на 05.02.25 в 11:45

Устойчиви иновации в текстилния сектор проучиха експерти от Община Стара Загора в италианския град Прато

Екологични практики в текстилната индустрия, приложими за Стара Загора, проучиха на двудневна визита в италианския град Прато експерти от отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“ в Община Стара Загора. Посещението им в края на януари е..

публикувано на 05.02.25 в 11:24