Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително, или отрицателно. Това не би било проблем, ако получават правилните думи в точните моменти, но дали родителите съумяват с подобно изискване на детската психика?
В същината си похвалите са думи, изречени с определена емоционалност, които вдъхват увереност или утвърждават негативни модели и усещания у децата. Умението на родителите да наблюдават и анализират поведението на децата е ключово за отправяне на похвали.
"Важно е родителите да наблюдават и слушат децата си, да виждат детския ресурс и да им дават отговорности, с които могат да се справят. Похвалите трябва да се обвържат с конкретните действия на децата, за да се изгражда здравословно самочувствие и увереност. Често родителите допускат грешка да тръгнат по двата пътя: да ограничават детето, да имат перманентна тревожност, чрез която да го предпазват от всичко и всички, или да му повтарят колко успешно се справя, да го мотивират, че е най-доброто, че може всичко. И в двата случая се стига до т.нар. заучена безпомощност - детето израства с мисълта да не се провали и търси перфекционизъм във всичко. А би могло да е много по-просто: родителите да дават свобода на децата си да минават през личната опитност в различни ситуации, да ги хвалят само за конкретни резултати, и да не бъркат похвалите с награди" - уточнява психологът е фамилен консултант Яна Христова.
Още полезни впечатления от работата й със семейства, както и насоки как бихме могли да бъдем полезни на децата с похвали - чуйте в прикачения звуков файл.
Ролята на бащата в семейството е ключова. Обикновено фигурата на бащата се асоциира с физическа закрила и финансова грижа, но той има ключово значение и за емоционалното и психологическо развитие на детето. Често бащата е пример за подражание за..
Преходните месеци между различните сезони са предизвикателство за родители и деца. Есента е времето, когато децата са изправени пред двойно изпитание - свършват ваканционните безгрижни дни, започва новата учебна и творческа година. Сега е периодът, в..
Лятото неусетно се приплъзна между пръстите ни като морски пясък, и ето че вече на прага на новата учебна година деца и родители се вълнуват как ще премине тя. Освен трескавата подготовка по набавянето на задължителните ученически пособия и покриване на..
Понякога диалогът с децата се оказва трудна задача за родителите, особено ако темите за обсъждане са тежки, неподходящи за възрастта, лековати, или пък табу. В подобни ситуации големите се опитват да намерят правилен подход, за да обсъдят важни въпроси..
"Как да ми стига времето?" - въпрос, който вълнува малки и големи, и чиито отговор никога не е еднозначен. Колкото хора, толкова различни методи за подобно намерение, но има и златни правила, които могат да помогнат. Някои от тях младежки работници..
Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна". Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..
Въпреки горещите дни, едно от най-любимите летни занимания на децата си остава играта на слънце. Дали с плажна архитектура на пясъчни замъци, в морето или басейна, карайки колело под палещите лъчи, или друго - децата обичат точно тези забавления на..
Всички знаем, че спортът е полезен и приятен начин да подобрим физическото здраве на децата . Би могъл да бъде толкова добър и при формиране на детската психика. Колективните спортове са идеалния вариант за това - приучават децата на споделена..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net