Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотографът на черния щъркел от Павел баня

Снимка: Диян Ненов

Диян Ненов е любител фотограф, който може да бъде наречен „Фотографът на черния щъркел у нас“. Преди няколко години баща му изпълнил мечтата му да има хубав фотоапарат. Една от първите снимки, която направил, била на водна чапла, която го очаровала и решил, че обект на неговите  снимки ще бъдат птиците. Съвсем скоро обективът му улавя една грациозна черна птица с червен клюн, летяща над яз. Копринка. Негов приятел му казал, че това е черен щъркел, рядък и защитен вид в Червената книга у нас. И оттогава чака всяка година красивите и грациозни пернати, документира гнезденето им, храненето, отглеждането на малките… Първоначално забелязал само 2-3 двойки, днес черните щъркели наброяват 30-ина индивида.

  „Черният щъркел е наистина рядка и красива птица, но всяка птица си има своя чар и красота. Ята на черни щъркели са забелязани в скалите край Велико Търново, по поречието на р. Марица. Релефът около яз. Копринка със скалите и високите дървета, където птиците предпочитат да гнездят, за разлика от белия щъркел и богатия на риба водоем, са предпочитано място за щъркеловите ята, както и Куру дере, поречието на р. Тунджа и притокът й р. Лешница…“, разказва Диян Ненов.

  Фотографът разказва, че черният щъркел е асоциална птица, налага се често да чака мигът за точната снимка. Но когато двойките учат малките как да се хранят и сами ловят риба, стават малко по-разсеяни по отношение на обкръжаващия ги свят, е по-лесно да бъдат приближени и снимани.

  Тази любов, превърнала се в страст, е в основата на желанието му  да изкара и първоначален курс по орнитология, разказва Диян Ненов. Впечатляващите му снимки  и информацията, която събира за водоплаващите птици във влажните зони в старозагорска област са ценен материал за Българското дружество за защита на птиците, често намират място в техен специализиран сайт и в различни медии.

  Планува да направи фотосесии и на други редки, защитени и не толкова познати птици – ръждивата чапла, рядък и защитен вид от влажните зони у нас, на гарвана, който е най-едрата и интригуваща птица в семейство „Вранови“, и е една от най-умните в птичето царство, на земеродното рибарче – дребен но рядък вид… Щом имаме такова разнообразие и богатство, трябва да си ги пазим!“, убеден е Диян Ненов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Валентинки от рециклирана хартия майсторят в събота

Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота.  В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..

публикувано на 05.02.25 в 09:55

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35

Химн на Звънчетата

Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн.  Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..

публикувано на 28.01.25 в 13:18
Васил Русев сред колекцията от радиоприемници.

Васил Русев от Кърджали е най-младият колекционер на радиоапарати в България

Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..

публикувано на 28.01.25 в 11:47

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

     Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..

публикувано на 27.01.25 в 17:27