За 147 път тази сряда признателните потомци ще се поклоним пред подвига на бранителите на града и героичната защита му в боевете за Стара Загора през лятото на 1877 година.
По време на Руско - Турската Освободителна война в тридневни сражения руски войни и български опълченци в продължение на три дни водят сражения за града със значително превъзхождащата ги по численост армия на Сюлейман паша.
Битката е неравна, Стара Загора е превзета, изпепелена до основи. Само в църквата "Света Троица" смъртта си намират 4000 души мирно мъже, жени и деца. С цената на не един живот е спасено Самарското знаме. А яростната съпротива на бранителите на Стара Загора забавя настъпването на турската армия към прохода Шипка и предопределя свободата на България.
През 1922 година възстановеният от пепелищата град чества особено тържествено 45 - годишнината от епичните събития. По време на отбелязването й, освен Самарското, се появява и още едно, знаме – на Дружеството на запасните подофицери "Подполковник Калитин" в Стара Загора.
В средата на вишнево-червения двойно копринен плат, извезан със сърмени конци . е рисунка на подполковник Калитин на кон със Самарското знаме в ръка. Неин автор е руският художник Сергей Шишов, казашки офицер, пребиваващ тогава в Стара Загора, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей.
Шишов е роден в Русия, син на професор по руска литература, с казашки произход. Че ще е умел с четката става ясно още когато е дете – завършва училището в родния Тангартюг с грамота за особени успехи в рисуването.
През 1913—1914 година посещава педагогически курсове в имперската Художествена академия в Петроград. За известно време е преподавател по рисуване. През 1916 година е мобилизиран , завършва николаевското Военно - Инженерно училище.
Заради казашкия си произход е включен в 12 казашки полк. През 1918 година е избран за командир на полка, по това време е демобилизиран и отново се връща към любимото рисуване. Разработва много от символите, печатите и банкнотите на автономното правителство на Донската армия.
През 1921 година, заедно с частите на Донския корпус, е евакуиран в България и заживява в Стара Загора. Където от признателните старозагорци, а и от брата на подполковник Калитин - Пьотр Калитин, научава за саможертвата на Спасителя на Самарското знаме и епичните събития от лятото на 1877-1878 година
През същата година Шишов рисува картина, с тематика от боевете за Стара Загора. А тя му донася и първото голямо признание в България.
Година по-късно от Дружеството на запасните подофицери "Подполковник Калитин" в Стара Загора възлагат на Шишов да им направи знаме, поръчка, която той изпълнява.
А знамето е тържествено осветено по време на честванията на 45-ата годишнина от боевете за Стара Загора и Шипка и съпътства Дружеството в отбелязването на всички градски празници години наред.
През 1924 година Сергей Шишов за втори път създава картина със сюжет епичните боеве за Стара Загора от лятото на 1877-78 година, разказва още Райна Антонова
През същата година Шишов напуска града. През 30-те и 40 - те години преподава рисуване в гимназиите в Сухиндол, Кюстендил и Петрич, открива любовта на живота си и остава завинаги в България.
Прави няколко самостоятелни изложби в Петрич, а приходите дарява за подпомагане на изявили се в изкуството ученици в гимназията, в която преподава
Шишов показва свои произведения и във Виена. През 1934 година две от картините на автора стават собственост на галерия "Рокфелер" в Ню Йорк.
Каква е съдбата на две от първите му творби – знамето на запасните подофицери и картината за боевете на Стара Загора, историята мълчи.
В музея в Стара Загора днес има запазена цветна пощенска картичка, на която може да се види как е изглеждало знамето на Дружеството на запасните подофицери „Подполковник Калитин“ в Стара Загора
През 1946 година семейството на белоемигранта е изселено за шест месеца в Севлиево. То се завръща отново с столицата, а Шишов отново се занимава с преподаване на изобразително изкуство. Художникът умира през 1969 година в София.
Повече можете да чуете в звуковия файл
Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..
Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката. В студиото на Радио Стара..
С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение. По думите на коафьора Стенли..
Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима. Даниела и Димитър са горди..
За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. Две години преди първата оперна постановка –..
Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..
Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов. От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..
Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година. Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година. Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..
Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net