Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жетон разкрива социалната политика в текстилна фабрика от началото на 20-ти век

Снимка: интернет

  Нумизматът Георги Стоянов от Казанлък се радва на рядка находка – жетон на Братя Стайнови, с която обогатява своята колекция от монети, банкноти и жетони.

  Жетонът с надпис „Брастай“, е от месинг с тегло 2,93 гр., с размер 21 мм и назъбен в диагонал. Досега друг такъв жетон не е известен, казва колекционерът. Попада у него случайно с други монети от колекция, която наскоро закупил.

  Ровейки се в интернет за да получи по възможност евентуално повече информация, научава доста интересни факти около „издателите“ на жетона.  „Брастай“ е търговската марка на  фабриката за вълнени платове в Казанлък  на братя Стайнови, от чието име идва и титула на жетона. Той е от времето между 20-те и 30-те години на миналия век. „Вероятно не е сечен в България, подобно на жетоните на Държавната военна фабрика, които са били с различен номинал. С такъв жетон работниците от фабриката на братя Стайнови са могли да пазаруват в магазините на Казанлък с намаление по време на икономическия разцвет на страната.“, размишлява Георги Стоянов. Той разказва, че заможните казанлъшки фабриканти са влагали много средства за модернизация на своята фабрика и са водили прозорлива социална политика в полза на работниците си. Те са имали в началото на миналия век детска градина, където да оставят децата си докато са на работа, игрище и басейн с топла вода, постоянно са им давали и бонуси към заплатите. Разполагали със собствено медицинско обслужване, фабриката имала своя пожарна служба. Срещу всичко това, работниците се отплащали с отговорна работа и лоялност към работодателите си.

  Братя Стайнови създали собствено овче стадо в стремежа си да подобрят качеството на вълната, от която се произвеждали платовете.

  Наследници на фабриката им след 9. IХ.44 г. били завод „Дим. Благоев“ и фирма „Катекс“. Днес за жалост предприятието не съществува, а производствените му помещения са разрушени.

  Братя Стайнови са от известен и заможен казанлъшки род, били са и щедри дарители за своя град. "Благодарение на тях са светнали първите електрически крушки през 1914 г. Някъде по това време е заработила и първата Водна електрическа централа, която е захранвала в началото машините във фабриката им, а скоро след това подавала ток и към частни абонати", разказва нумизматът.

  „От рода Стайнови е и големият български композитор Петко Стайнов /автор на сюитата „Тракийски танци“, 1924-1925 г./., в рода има министър, дипломат и много юристи“, завърши Георги Стоянов.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Наши студенти избират Аляска и Юта за лятна бригада

Продължава приемът на документи за лятна бригада в САЩ по програмата Work and Travel. Аляска е популярно място сред българските студенти с високо заплащане, традиционно между 18-20 долара на час. Напоследък се наблюдава засилен интерес и към щата Юта,..

обновено на 28.01.25 в 13:10

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора и тази година очаква най-красивите мартенички

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала".  В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..

публикувано на 24.01.25 в 16:35

В „60 минути повече Lifestyle“: За аксесоара, който „открадна шоуто“ в САЩ

Доналд Тръмп положи клетва като президент на САЩ. Инаугурацията бе пълна с пищност, блясък и снимки .  Дрехите и аксесоарите, носени на тази световна сцена - цвят, кройка и детайли - продължават да привличат внимание и коментари. Сред най-открояващото..

публикувано на 24.01.25 в 14:35

Ива Дончева – Коктейли и сбъднати мечти от Монако до Стара Загора

Коктейлите на Ива Дончева са истинско изкуство и магия. За тях не може да се разкаже, трябва да се преживеят. „Коктейлите не са просто напитка, те са изкуство“ – споделя Ива Дончева, която е създател на първия мобилен бар в Стара Загора, който..

публикувано на 24.01.25 в 13:55
снимката е илюстративна

Две необикновени истории, свързани с писма по пощата

Независимо, че сме в ерата на високите технологии, независимо от ураганната скорост, с която те се развиват, всяка година на 23 януари Светът все още поглежда към химикалите, хартията и  пликовете за писма. Защото на тази дата се отбелязва Международният..

публикувано на 23.01.25 в 07:00

Истории на колела от чернобял кадър

Снежана Маринова е съвременен будител. Бившият директор на регионална библиотека "Захарий Княжески" е библиотекар, изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги. Участва като автор и в съавторство в създаването на книгите:..

публикувано на 23.01.25 в 04:55

За китайското бойно изкуство тайдзицюан и силата на мисълта с Тихомир Тодоров и Лилия Тодорова

Тихомир Тодоров е преподавател, инструктор по бойни изкуства, международен съдия и носител на много престижни награди в България и чужбина. Бил е в Китай над 5 пъти, осиновен е и от китайско семейство. Започва да тренира бокс през 1986г. в град..

публикувано на 22.01.25 в 12:12
Интернет

Звездното небе с уникално явление още в началото на годината

Тази вечер ще станем свидетели на впечатляващо звездно явление. Шест от седемте планети – Марс, Юпитер, Уран, Нептун, Венера и Сатурн – ще се появят едновременно на небето, с изключение на Меркурий. Това явление е  известно като „голямо..

публикувано на 21.01.25 в 14:51

Отново ще избират „Цар Трифон“ в с. Малка Верея

Празникът Трифоновден в с. Малка Верея се празнува от десетилетие на 1 февруари, когато Българската православна църква отбелязва денят на Св. Мчк. Трифон, като от 2000 г. е официален за селото. И тази година малковерейци продължават традицията и ще..

публикувано на 21.01.25 в 10:44

Стоян Михайлов - фотографът-бохем, заради който баща заплашва дъщеря си, че ще я лиши от наследство

В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора.  Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..

публикувано на 16.01.25 в 09:45