Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жетон разкрива социалната политика в текстилна фабрика от началото на 20-ти век

Снимка: интернет

  Нумизматът Георги Стоянов от Казанлък се радва на рядка находка – жетон на Братя Стайнови, с която обогатява своята колекция от монети, банкноти и жетони.

  Жетонът с надпис „Брастай“, е от месинг с тегло 2,93 гр., с размер 21 мм и назъбен в диагонал. Досега друг такъв жетон не е известен, казва колекционерът. Попада у него случайно с други монети от колекция, която наскоро закупил.

  Ровейки се в интернет за да получи по възможност евентуално повече информация, научава доста интересни факти около „издателите“ на жетона.  „Брастай“ е търговската марка на  фабриката за вълнени платове в Казанлък  на братя Стайнови, от чието име идва и титула на жетона. Той е от времето между 20-те и 30-те години на миналия век. „Вероятно не е сечен в България, подобно на жетоните на Държавната военна фабрика, които са били с различен номинал. С такъв жетон работниците от фабриката на братя Стайнови са могли да пазаруват в магазините на Казанлък с намаление по време на икономическия разцвет на страната.“, размишлява Георги Стоянов. Той разказва, че заможните казанлъшки фабриканти са влагали много средства за модернизация на своята фабрика и са водили прозорлива социална политика в полза на работниците си. Те са имали в началото на миналия век детска градина, където да оставят децата си докато са на работа, игрище и басейн с топла вода, постоянно са им давали и бонуси към заплатите. Разполагали със собствено медицинско обслужване, фабриката имала своя пожарна служба. Срещу всичко това, работниците се отплащали с отговорна работа и лоялност към работодателите си.

  Братя Стайнови създали собствено овче стадо в стремежа си да подобрят качеството на вълната, от която се произвеждали платовете.

  Наследници на фабриката им след 9. IХ.44 г. били завод „Дим. Благоев“ и фирма „Катекс“. Днес за жалост предприятието не съществува, а производствените му помещения са разрушени.

  Братя Стайнови са от известен и заможен казанлъшки род, били са и щедри дарители за своя град. "Благодарение на тях са светнали първите електрически крушки през 1914 г. Някъде по това време е заработила и първата Водна електрическа централа, която е захранвала в началото машините във фабриката им, а скоро след това подавала ток и към частни абонати", разказва нумизматът.

  „От рода Стайнови е и големият български композитор Петко Стайнов /автор на сюитата „Тракийски танци“, 1924-1925 г./., в рода има министър, дипломат и много юристи“, завърши Георги Стоянов.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Женското бебе козирог се радва на добро здраве

Женското бебе козирог, което се роди преди седмица в старозагорския зоопарк, е в добро здравословно състояние. Директорът д-р Найден Илинов разказа, че често се раждат козирози, заради добрите условия за живот, които са осигурени на този вид. Бебето..

публикувано на 26.11.24 в 16:13

Борислав Стоянов и неговата любима музика

Борислав Стоянов някои познават като стоматолога д-р Стоянов, други като вокалиста на старозагорската рок група Rockstage, трети като запален планинар, четвърти като участник в куизни състезания или фен на немския футбол. С това интересите и..

публикувано на 26.11.24 в 14:07

Над 5 години в Стара Загора не е имало ледена пързалка

Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..

публикувано на 23.11.24 в 10:09

Ученици от цялата страна мерят умения по английски език в Стара Загора

Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката.   В студиото на Радио Стара..

публикувано на 22.11.24 в 17:25

Съветите на коафьора Стенли и гримьора Дарина Господинова за празничните визии

С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение.   По думите на коафьора Стенли..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10