Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят, който намира лек за сънната болест, покосила цяла Европа след Първата световна война и се прочул чак в Италия.
Иван Раев е роден през 1876 г. в Сопот. Невръстен остава без майка, а след като баща му се жени повторно, той решава да си тръгне от родния край и се озовава в град Шипка, където се запознава с местния билкар, разказа Деница Стефанова от местното читалище "Светлина".
Шипченската общественост събира пари, за да изпратят Иван Раев в Цариград да се научи на билкарство при най-известния лечител по онова време.
След 9 години, той се връща в България с дебела книга, подарък от ходжата, в която са описани лечебните свойства на много растения, има и ориенталски рецепти, споделя още Василка Панайотова, кмет на град Шипка.
В края на Първата световна война хиляди биват покосени от сънна болест, позната още като летаргичен енцефалит. Италианският крал създава болница специално за лечението на тези болест и лекари се опитват да намерят лек.
През това време Иван Раев открива лечение. Връщайки се от хасковско село, където е лекувал семейство от друга болест, замръква край Чирпан и пренощува в хан. Оказва се, че дъщерята на ханджията била болна от сънната болест и той успява да я излекува с извлек от лудо биле, познато още като беладона, в бяло вино. Неговите умения, огласени и чрез пресата, прекрачват границите на България и стигат чак до Италия.
Италианският крал изпраща трима лекари в България, за да намерят прочутия лечител. Когато пристигат, заедно с Иван Раев обикалят българските болници, за да представят билколечението. След това лечителят заминава за Италия, където 5 години споделя своите знания и умения за свойствата на билките и прави нови открития и лекове за други болести.
Преди да се завърне в България италианската медицинска академия му присъжда титлата "доктор", също така кралят го награждава с орден "Кавалер на короната на краля" и му слага прякора "спасителя на Европа".
Завръщайки се у нас, той бива затворен в Старозагорския затвор с обвинение, че е лекувал хора без да има диплома за лекарско образование. Когато тази новината се разчува, хиляди излекувани изпращат благодарствени писма, които служат пред съда и Иван Раев е оневинен.
Иван Раев се установява трайно в казанлъшкия град Шипка. Той открива малка лечебница с името "Билка" и продължава своята благородна дейност. В кутии той е слагал билките и инструкции за приготвянето и консумацията на предписаното лечение.
През 1938 г. народният лечител умира от инфаркт на път за пловдивската гара. В чест на билкаря в град Шипка има билкова градинка и улица. А в Италия, болницата, в която са лекували сънната болест, все още носи неговото име. В етнографския музей Чирпанлиевата къща се пазят статии за него, част от благодарствените писма, картичка и албум със снимки от италианското кралско семейство.
И до ден днешен град Шипка пази спомена за Иван Раев – билкарят открил "българското лечение" на много болести.
Старозагорката Илияна Семерджиева е посланик на Европейския климатичен пакт. Тя участва в различни дейности и създава активности, които да насочат вниманието на хората към климатичните промени и екоинициативи. В същността на Европейския..
Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..
Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net