Колекция от близо 600 експоната, извадени от земните недра, показват в кристалната зала "Родопски кристал“ в Мадан. Залата е емблема на минния туризъм в града.
Рудодобивът в района на Мадан води началото си от дълбока древност, като от недрата са добивали олово траки, римляни и византийци. Малко са оловно-цинковите находища в света, в които могат да бъдат открити такива чудесни кристални форми, каза уредникът на кристалната зала София Фиданова::
Изследователят на балканските земи - френският геолог Ами Буе прави първите научни изследвания в Родопската област, а в началото на 20 век първият български геолог Георги Бончев преминава по тези места, събира минерални образци, описва някои от находищата.
В колекцията най-големият експонат е 80 см. Има и много мънички - по милиметри, като всеки един е уникален сам по себе си. Събраното повече от 30 години богатство се оценява на 2,5 милиона лева. Кристалната зала привлича годишно над 2000 туристи, впечатлени от истинските форми, изваяни от природата.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.