Коалицията от неправителствени организации "За да остане природа в България" организира протести в 9 града на страната. Еколозите предупреждават, че прецедентът, който застраши Природен парк "Странджа", продължава да е в сила, въпреки че късно в петък министърът на регионалното развитие откри процедура за промяна на общия устройствен план на община Царево и спря прилагането на плана от 2008-а година.
Коалицията "За да остане природа в България" настоява да се вземе трайно законодателно решение, което да гарантира, че в бъдеще няма да се приемат устройствени планове без екологична оценка. Природозащитниците предлагат законодателни промени - в Закона за устройство на територията и Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, което да позволи обжалването на общи устройствени планове. И друга промяна, която да позволи да бъдат обявявани за нищожни общи устройствени планове, приети без екологична оценка и оценка за съвместимост. Адвокат Свилен Овчаров поясни:
Една процедура за изменение на общ устройствен план ще отнеме минимум 2, а най-вероятно - 3 до 4 години и през това време този общ устройствен план, проблемното изменение си действа. Следователно, през това време може да бъде ефективно застроена Странджа
Докато се променя общият устройствен план на Царево, няма да се изпълняват проекти за строителство на туристически комплекси край морето в този район, коментира министърът на околната среда Искра Михайлова:
От тук натакък ще трябва да обясним на местните общности по какъв начин в процедурата на актуализацията на общия устройствен план и екологичната оценка те трябва да участват, за да бъдат сигурни, че тяхната позиция е защитена в тези документи.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.