Съветът на ООН по правата на човека прие резолюция, с която осъди отвличанията, вземането на заложници и убийствата, извършвани в Сирия от организацията "Ислямска държава". В документа, подкрепен от САЩ, Франция, Обединеното кралство и Саудитска Арабия, се посочва още, че действията на групировката могат да бъдат тълкувани и като престъпления срещу човечеството.
Светът се опасява и от увеличаване на броя на чужденците, привлечени на страната на екстремистите.
САЩ съобщиха, че броят на американците, които се борят на страната на екстремистки групи в Сирия, е много по-малко, отколкото се е предполагало от правителството на Съединените щати.
Шефът на ФБР Джеймс Коми заяви, че в момента в Сирия има около 12 американци, които са на страната на екстремистите. Това е с една десета по-малко от данните, изнесени наскоро, когато официални лица твърдяха за наличието на стотина американски бойци. Коми поясни, че цифрата 100 се отнася за тези, които са пътували от и до Сирия или са били арестувани. Той не предложи повече подробности.
АП коментира, че първоначалното увеличение в броя на предполагаемите екстремисти, които са родом от Съединените щати, може да е повлияло на обществото по време на търсенето на по-голяма подкрепа за военните действия.
Джеймс Коми информира още, че ФБР е успяло да идентифицира маскирания терорист с британски акцент, който се появи във видеоклиповете с обезглавяването на двама американски журналисти.
Междувременно, увеличаването на ударите на САЩ и коалиционните партньори породи опасения за ответни действия от "Ислямска държава".
През вчерашния ден се появиха информации за готвена терористична атака в метрото на Ню Йорк, но кметът на града Бил де Блазио е убеден, че няма опасност на жителите. Всеки трябва да е наясно с най-важното в момента – ние сме убедени, че нюйоркчаните са в безопасност. Убедени сме, че хората трябва да се занимават с обичайните си занимания. Терористите искат да живеем в страх. Ние отказваме да живеем в страх.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.