В отговор на въпроса дали трябва да се смени сегашният състав на ВСС, Кунева и заместник-министърът на правосъдието Петко Петков отговориха:
Смятаме, че разделянето на Висшия съдебен съвет на две и събирането му при някои въпроси само в пленарен състав, ще бъде по-адекватно. Въпросът е да открием работещия модел за България, каза вицепремиерът.
Не смятам, че е добра идея непрекъснато техните правомощия да биват прекратявани със закон. Трябва да бъдат създадени гаранциите, така че в този съдебен съвет да влизат качествени хора и че на тях ще може адекватно да им се търси отговорност за действията, а дали в крайна сметка, техните правомощия е бъдат прекратени със закон. това е решение, което ще вземе Народното събрание, обясни Петков.
По отношение на корупцията по високите етажи на властта, вицепремиерът е категорична, че няма да се създава нов орган, а трябва сега действащите БОРКОР, Комисия за прекратяване на конфликт на интереси и тази за отнемане на незаконно придобито имущество, както и НАП, да работят:
Тези, които не вършат работа, да вършат и правене на такава институция, която да бъде достатъчно заплаха за тези, които искат да намерят празнотите в закона. И нямаме никакво оправдание да не се отнема имуществото тогава, когато се вижда, че декларацията и начинът на живот абсолютно не съвпадат.
В МВР са наясно с препоръките в доклада на Еврокомисията, но този път няма да бързат на ГДБОП от ДАНС. Опитът от сливането е архивирани дела, по които вече не се работи. сега никой не знае размера на контрабандата, ДДС-измамите, призна заместник-министърът на вътрешните работи Филип Гунев:
Ние не бързаме в рамките на две седмици, както преди две години беше преместен ГДБОП, едва ли не да се случат нещата. Констатациите са правилни. Българските антикорупционни институции са атрофирали. Това, което ще имаме на масата, е реален план. Този план, разбира се, може да остане на хартия. Важно е да има политически консенсус а този план, защото той ще е дългосрочен.
В плановете на управляващите влизат и спешни промени Наказателния кодекс, свързани със злоупотребите с евросредства, а дали ще има нов закон, заместник-министър Петков коментира:
Действащият е на повече от 50 години. Нека имаме предвид, че Наказателния кодекс на Германия е в сила повече от 120. Един нов Наказателен кодекс трябва д се появи тогава, когато нуждата от него може да се обоснове достатъчно надеждно.
Пресконференцията на Меглена Кунева можете да чуете от звуковия файл.Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.