Към момента българските власти са обявили 100 000 евро за специалния доверителен фонд на ЕС за сирийските бежанци в съседните на Сирия държави Турция, Ливан, Йордания, Ирак и Египет, както и засегнатите страни в Западните Балкани.
На 23 септември лидерите на съюза се ангажираха да заделят от националните си бюджети още пари за хуманитарна помощ.
Преди това София е предоставила още 100 000 евро на хуманитарните агенции на ООН.
Няма обявен финансов принос от страната ни за другия европейски доверителен фонд който цели набирането на 1,8 милиарда евро за развиващите се страни в Африка.
По данни на ЕК българските власти са обявили, че имат готовност с 40 свободни места за настаняване по новата квотна система за преместване на бежанци от Гърция и Италия, но от Комисията засега не анонсират предстоящи полети до София.
Общият брой на хората, които е длъжна да приеме България идните 2 години все още не е окончателно уточнен, защото част от 160-те хиляди бежанци не са разпределени с формално решение между държавите. На първо време се знае, че Рим и Атина трябва да пратят у нас 450 души по първата схема за релокация, а на по-късен етап още 1600. През декември вътрешните министри трябва да се разберат за разпределянето по квоти на още 7 744 човека.
Освен това нашето правителство е предложило да изпрати 1 български експерт в отговор на молбата на Европейската служба по въпросите на убежището за повече персонал. От България се очаква да изпрати хора и за пограничната агенция Фронтекс. Агенцията обаче вече е съдействала на страната ни за експулсирането на 15 пакистанци с полет на 23 септември. Данните на еврокомисията за изпълнението на миграционните мерки ще се актуализират ежеседмично.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.