Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Френският парламент обсъжда промени на конституцията във връзка с борбата срещу тероризма

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Френското Национално събрание обсъжда спорен проектозакон за промени на конституцията във връзка с мерките за сигурност и борбата срещу тероризма след атентатите миналия ноември. Гласуването се очаква в сряда.
Да впишем извънредното положение в конституцията означава да го подчиним на правото, това е и самият принцип на правовата държава, заяви френският премиер Манюел Валс, излагайки проектозакона за промени в конституцията пред френските депутати. Той обясни, че правителството е готово да ограничи периода на извънредно положение до четири месеца с възможност за подновяване.
Премиерът увери, че въведеното извънредно положение след атентатите на 13 ноември е позволило да се дестабилизират различни терористични мрежи, а едно планирано нападение е било осуетено благодарение на поредицата от обиски.
Проектозаконът, изготвен по настояване на френския президент Франсоа Оланд, срещна различни резерви сред всички политически сили. Особено е оспорван проектът за отнемане на френското гражданство от лица с двойно гражданство, съдени за тероризъм. Това предизвика дори оставката на министъра на правосъдието Кристиан Тобира.
Дебатите се очертават напрегнати, депутатите вече се внесли над 200 предложения за поправки. Ако текстът бъде приет, той трябва да бъде разгледан от Сената.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!