Лидерите на ЕС започнаха първото си заседание от двудневната среща на върха в Брюксел. Ще обсъждат въпроси, свързани с отбраната, миграцията, икономиката и Брекзит. България е сред кандидатите за домакинство на 2 европейски агенции, които трябва да бъдат преместени от Великобритания след излизането ѝ, каза премиерът Бойко Борисов. Той ще настоява също за затваряне на миграционния маршрут през Централното Средиземноморие към Италия и за зона за сигурност в Либия.
Сега вече не се счита за ерес. Всички гласове ме подкрепиха, да видим по-нататък, че зоната за сигурност, като се изнесе на териториите, където са проблемните места, ще е много по-спокойно за всички. Затварянето плътно на границите на ЕС, включително и Средиземноморието, каквито и усилия да ни струва, ще е в пъти по-евтино от това, което впоследствие се случва в Европа. Да може да се влиза само през официалните контролно-пропускателни пунктове.
Борисов предложи също страните от ЕС, които не са членки на НАТО, да се присъединят към Алианса, за да се харчат по-ефективно средствата за обща отбрана:
За мен най-прагматичното решение на тема "Отбрана" е колективно членство на ЕС в НАТО. Тогава, като колективно членство, с парите, с които разполагат всички държави, да преценим на кой му трябват повече самолети, кораби. Както ние сме на Черно море и ни трябват повече кораби и сухопътни войски. Така мисля, че в пъти ще излезе по-евтино, отколкото това милитаризиране в момента, което милиарди трябва да се изсипят само от България, камо ли от целия ЕС. На фона на това, че всички ние искаме да се повишат парите и в пенсионните системи, да се повишат доходите, инфраструктурната свързаност. То или едното, или другото може да стане. Двете заедно няма как .
В момента 5 държави-членки на ЕС не са част от Северноатлантическия алианс – това са Австрия, Финландия, Ирландия, Малта и Швеция.Съгласни сме с необходимостта да отидем в Либия и да направим бежански лагери – там трябва да се отсяват икономическите мигранти и да се филтрират терористите, така че да пускаме на територията на ЕС само бежанци, които познаваме. Западноевропейците искат да се отърват от нелегалните мигранти, като ги разпределят по квоти – с това никога няма да се съгласим
В другия лагер са Франция и Германия, които настояват за разпределяне на бежанското бреме. Новият президент Еманюел Макрон ясно даде да се разбере, че ще работи в тандем с другата най-голяма по тежест страна в Европейския съвет:
Работим ръка за ръка с Германия. Имаме общи предложения в текста на заключенията и на Европейския съвет ще говорим с един глас.Канцлерът Ангела Меркел коментира:
С нетърпение очаквам съвместната работа с новия френски президент. Вярвам, че новият импулс и креативност от Франция и Германия е добър за всички.
27-те лидери ще одобрят набор от критерии за избор на държавите домакини на Европейската агенция по лекарствата и Европейския банков орган – двете институции трябва да бъдат преместени от Великобритания заради напускането на страната. България също предлага домакинство в София и Пловдив, каза премиерът Борисов:
Ние просто искаме да е равностойно състезанието, да не се слагат условия, които да предопределят избора. Няма предварителни условия, които да ни изключат от тази възможност. Мисля, че можем да се пребориме.
На влизане британският министър-председател Тереза Мей съобщи, че за първи път ще представи предложение на колегите си как тя вижда гарантирането правата на европейските граждани в Обединеното кралство след Брекзит.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.