Във Великобритания решението за постигнатата сделка в Брюксел като цяло бе приветствано положително и най-вече от привържениците на по-мекия Брекзит. До споразумението се стигна, след като северноирландската Демократична юнионистка партия, която блокира първоначално сделката, се съгласи с внесените промени в текста, гарантиращи териториалната цялост на Обединеното кралство.
Гаранциите, че няма да има твърда граница между Ирландия и Северна Ирландия и правото на парламента в Белфаст да има дума при всякакво бъдещо решение, свързано с границата, задоволиха северноирландските юнионисти. Техният лидер Арлийн Фостър заяви:
Модификации в текста има, сред които открояваме шест съществени такива. Доволни сме от тях, защото те означават, че няма да бъде спусната "червена линия" през Ирландско море.
Макар и да остава още много работа по въпроса за границата, той явно ще бъде доизясняван във втората фаза на преговори. Преди това ирландският премиер Лео Варадкар заяви, че Дъблин иска да гради мостове, а не граници. Очаква се сметката по развода да струва около 45 милиарда евро. Някои консерватори заявиха, че постигането на споразумението е голямо постижение в личен план за премиера Тереза Мей.
Но, според Найджъл Фарадж страната просто преминава в следващата фаза на унижение.
Най-радушно новината беше посрещната от бизнес средите. Паундът отбеляза покачване срещу основните световни валути.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.