Фермери от Странджа протестираха срещу неадекватната, според тях, политика на земеделското министерство в сектор животновъдство. Те настояват за допълнителни обезщетения.
За кратко протестиращи от Движението "Антимафия" и неколцина животновъди затвориха пътя Елхово-Малко Шарково. Фермерите искат вдигане на карантината в района заради загубите, които търпят втори месец.
Доктор Петър Бодуров, ветеринарен лекар и организатор на протеста, заяви:
“Те са в пълен колапс и правителство, и законодателна власт, дори и президента. Самият министър на земеделието в Народното събрание казва: “Не е изяснен източникът на заразата“.
Атанас Петров - животновъд от с. Кости, беше категоричен: "Оттук нататък трябва да се направи едно разследване и виновните хора да останат без работа, както сме ние в момента".
Пламена Кунева от с. Малко Шарково счита, че отрасълът в региона е под заплаха: "Избихме толкова животни, не вдигаме забраните, животните по кошарите стоят и продължават да слабеят, от глад вече ще умрат, не от чума".
“Не се осъществиха обещаните коридори за изкупуване на агнета и шилета“, обясни Георги Дражев от Гражданско сдружение "Движение Антимафия", който е един от организаторите на протеста:
“Хората в момента не могат да си продадат животните, които им останаха блокирани заради карантината. Има късни агнета и най-добрият момент е този, защото на 20-и август е Курбан байрам и цените там са добри, второто нещо е, че трябва да ги пуснат свободно да пашуват, тъй като затворени животните - означава да ги храниш само с фуражи, което създава много голямо финансово напрежение на стопаните и зимата тези животни ще умрат от глад и болест, защото са недохранени“.
Дражев допълни, че остава проблема за изкупуването на мляко и млечни продукти в района.
В протеста се включиха и стопаните, чиито стада бяха избити в село Кости.
Припомняме, че днес изтича последният срок за овцевъди и козевъди да кандидатстват за подпомагане по системата "Де минимис".
17,7 милиона лева е финансовият ресурс, отделен за подпомагане на фермери, които отглеждат овце и кози, като ставката е 15 лева за животно. Помощта ще бъде изплатена до 20 август.
Възможно е някои от кандидатите да получат парите си след този срок, ако се наложи административна проверка. Пари по "Де минимис" са предвидени за стопаните от Ямболско и Бургаско, засегнати от чумата при преживните животни. При тях са отделени близо 2,5 милиона, като ставката за животно е 55 лева. Фермерите от засегнатите от чума райони могат да кандидатстват до 31 август.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.