Дигитална платформа, захранвана с информация в реално време, ще може да прогнозира опасността от епидемии и предотвратяване на пандемични мащаби при различни заболявания. Разработването на платформата е под егидата на Министерство на иновациите и растежа.
Проектът е пилотен за цяла Европа и ще се реализира от екип учени и лекари в областната болница в Благоевград. Какво представлява той и защо е избран този район?
"Първоначално платформата ще е за инфекциозни заболявания и ще се надгражда и да стане за сърдечно-съдови заболявания, педиатрични. В разработването на тази платформа участват проф. д-р Радка Аргирова, проф. Кирил Алексиев от БАН, д-р Георги Димитров двигател на тази платформа. Много сериозен е екипът. Поради няколко причини е избран Благоевград, защото новостите дават предимство пред другите, географското положение, втората по големина на територия област, на 3 граници е и ако има ново заболяване може да започне от тук. Захранването ще бъде чрез информационното звено на нашата болница, а второто звено е РЗИ, общината. Тази платформа освен национално може да придобие и европейско значение", обясни директорът на болницата в Благоевград д-р Димитров.
Като относително спокойна определи обстановката във Вътрешно отделение на МБАЛ-Благоевград началникът на отделението д-р Румен Кондев. „ 23 пациенти са хоспитализирани, от които 12 са с пневмонии след усложнения от грип и остри респираторни заболявания. Когато характерните симптоми продължат повече – тогава болните търсят лечение в болнична..
От 22 до 30 януари Благоевградска област е в грипна епидемия. „Учениците ще продължат обучението си присъствено. Непрекъснато следим процентите отсъстващи деца в цялата област. Важно е да се знае, че ще се проверяват отсъстващите болни ученици, без тези, които не посещават учебните занимания по други причини. Към този момент процентът е от 10 до..
Нови три области обявяват грипна епидемия. След областите Хасково и Видин, временни мерки се въвеждат и на територията на област Ямбол от 21 до 27 януари, на Пловдив - от 22 до 28 януари и на Благоевград - от 22 до 30 януари, съобщи Министерството на здравеопазването. В петте области се спират профилактичните прегледи, ваксинациите и плановите..
Екип от професионалисти д-р Саша Николова - реаниматор, д-р Христо Георгиев - хирург, д-р Моника Момчилова - хирург, д-р Елена Рускова – рентгенолог, лаборанти Клинична лаборатория при МБАЛ „Д-р Асен Велев“ - Разлог и екипът на "Бърза помощ" реагираха адекватно за спасянето на живота на 37-годишен гражданин от Израел, гостуващ в Банско.Е кипите на..
“Тихият убиец” така наричат мухъла и има защо. Спорите на мухъла се появяват обикновено през зимата. Може да се появи не само по стените на стаите, но и в банята. Повод за появата му е прекомерната влага и умерена температура. Ако по стените на стаята има мухъл, то най-често е в т.нар. топлинни мостове, т.е. точки, където сградата е недостатъчно..
Морковите, без които съвременната кухня не може, са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години. Родината на зеленчука е днешен Афганистан. Отгледани от холандски ботаници през XVII в., оранжевите моркови в крайна сметка се разпространяват по целия свят и стават неизменна част от съвременната трапеза. Историята на появата на..
Куркумата добавя вкус и цвят към много ястия, сред които са кърито, ориза и супите, но подправката става все по-популярна и поради потенциалните си ползи за здравето. Репутацията на куркумата като здравословна храна до голяма степен се дължи на способността й да намалява възпаленията, което може да има благоприятен ефект върху здравето на мозъка...