Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 280 души са заразените с коклюш. Очаква се заболеваемостта да расте

Автор:
Снимка: БГНЕС

175 са потвърдените нови случаи на коклюш. Общо за страната - все още се очаква анализа за миналата седмица, но ще бъдат може би малко над 280. Това означава, че имаме епидемична ситуация, но още е рано да се говори за епидемия.
Това заяви пред БНР проф. Ива Христова - директор на Националния център по заразни и паразитни болести. 
"Това означава, че имаме не малко болни, които предават заразата дори без да знаят, т.е. или са безсимптомни, или са с малко симптоми и нетипични. Очакваме в следващите седмици да се повиши заболеваемостта", подчерта тя и обясни, че в момента се наблюдават епидемични взривове в определени колективи. По думите ѝ в момента най-много са случаите в София град. Коклюш има и в Стара Загора, Кюстендил, Варна, Бургас, изброи тя и обобщи, че над половината области в страната са съобщили за случаи. 
И в момента у нас предписанията са да се прегледа кои деца са изпуснати, каза проф. Христова и добави:
"91-92% е покритието при новородените на 2-3-4 месеца, когато се прави първата ваксинация. След това намалява. На 12 години вече е малко под 90%. Така че засилено в момента и у нас се правят ваксинации на тези, които са изпуснати".
Специалистът отново обясни, че това е единствената надеждна превенция и призова хората да не отклоняват ваксинацията с всякакви извинения, защото това може да коства тежки усложнения при децата. Тя уточни, че и ваксиниран може да се разболее от коклюш, но ще го изкара леко, а имунитетът от ваксината е поне 10 години:
"Ваксинирането предпазва от заболяване. Второ - ако все пак се случи заболяване, то ще е по-леко. Трето - носителството и шансът да предаде на някого е много по-кратко".
По думите ѝ ваксини има предостатъчно и активно се работи за тяхното поставяне. 
В предаването "Преди всички" проф. Ива Христова обяви, че най-голяма част от болните са деца в училищна възраст. Според нея карантинирането на клас в училище е много ефективен начин да се стопира разпространението.
Има единични случаи и на заболели по-възрастни хора, добави тя и изказа мнение: "Възрастните сме ваксинирани с надеждна ваксина и сме със стабилен имунитет. За поголовно ваксиниране на всички към момента мисля, че не е оправдано".
Проф. Христова отбеляза също, че новородените са с най-висок риск от усложнения и смърт. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Веселка Мончева

Грипна епидемия в Благоевградска област, учениците ще се обучават присъствено

От 22 до 30 януари Благоевградска област е в грипна епидемия. „Учениците ще продължат обучението си присъствено. Непрекъснато следим процентите отсъстващи деца в цялата област. Важно е да се знае, че ще се проверяват отсъстващите болни ученици, без тези, които не  посещават учебните занимания по други причини. Към този момент процентът е от 10 до..

публикувано на 21.01.25 в 11:59

Грипна епидемия в нови три области - Пловдивска, Ямболска и Благоевградска

Нови три области обявяват грипна епидемия. След областите Хасково и Видин, временни мерки се въвеждат и на територията на област Ямбол от 21 до 27 януари, на Пловдив - от 22 до 28 януари и на Благоевград - от 22 до 30 януари, съобщи Министерството на здравеопазването.  В петте области се спират профилактичните прегледи, ваксинациите и плановите..

публикувано на 20.01.25 в 16:35

За първи път медицински хеликоптер кацна в болницата в Разлог

Екип от професионалисти д-р Саша Николова - реаниматор, д-р Христо Георгиев - хирург, д-р Моника Момчилова - хирург, д-р Елена Рускова – рентгенолог, лаборанти Клинична лаборатория при МБАЛ „Д-р Асен Велев“ - Разлог и екипът на "Бърза помощ" реагираха адекватно за спасянето на живота на 37-годишен гражданин от Израел, гостуващ в Банско.Е кипите на..

публикувано на 19.01.25 в 14:45

Мухълът - тихият убиец

“Тихият убиец” така наричат мухъла и има защо. Спорите на мухъла се появяват обикновено през зимата. Може да се появи не само по стените на стаите, но и в банята. Повод за появата му е прекомерната влага и умерена температура. Ако по стените на стаята има мухъл, то най-често е в т.нар. топлинни мостове, т.е. точки, където сградата е недостатъчно..

публикувано на 17.01.25 в 12:38

Морковът - колкото цветен, толкова и полезен

Морковите, без които съвременната кухня не може, са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години. Родината на зеленчука е днешен Афганистан. Отгледани от холандски ботаници през XVII в., оранжевите моркови в крайна сметка се разпространяват по целия свят и стават неизменна част от съвременната трапеза. Историята на появата на..

публикувано на 13.01.25 в 12:30

Куркумата има способността да намалява възпаленията

Куркумата добавя вкус и цвят към много ястия, сред които са кърито, ориза и супите, но подправката става все по-популярна и поради потенциалните си ползи за здравето.  Репутацията на куркумата като здравословна храна до голяма степен се дължи на способността й да намалява възпаленията, което може да има благоприятен ефект върху здравето на мозъка...

публикувано на 07.01.25 в 11:12

Фондация “Скапто” събира средства за поставяне на дефибрилатори в Благоевград

Благотворителен коледен турнир по мини футбол под надслов „SccaptoCup” ще се проведе в Благоевград. Спортната инициатива ще бъде в рамките на 2 дни - 21 и 22 декември. Турнирът ще се проведе в спортна зала „Скаптопара“. Инициативата ще събере бивши и настоящи футболисти, минали през школите на родния футбол, каза за Радио Благоевград..

публикувано на 21.12.24 в 08:37