Лятото е сезонът, в който повече време сме сред природата – разходки в парковете, походи в планината, пикници, риболов. Това повишава риска от ухапване или ужилване от насекоми като оси, пчели, комари, стършели, които са най-активни през този сезон. И ако за някои от пострадалите това може да създаде определен дискомфорт, то за други това може да бъде животозастрашаващо състояние. Как да се предпазим от жилещите насекоми и какви действия да предприемем при нежелани реакции на организма? В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград ни консултира д-р Нина Шишенкова, алерголог в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ – София.
„За степента на алергичния отговор при ухапване от насекоми определяща е генетичната предиспозиция на някои от болните. Тези, които имат генетика по отношение ухапване от оси, пчели и го носят в себе си – могат да направят много тежка животозастрашаваща алергична реакция. Обикновено тези хора знаят всичко това и имат готовност с нужните медикаменти да си помогнат сами. Не е голям процентът на болните с генетична предиспозиция за това, но човек винаги трябва да мисли за рисковете от ужилване от оса или пчела, които са най-опасни. По отношение на комарите, бълхи, дървеници и всички други насекоми, ситуацията е малко по-спокойна. Те оставят траен алергичен обрив, който е неприятен – сърбят, понякога се получават неприятни рани, но не застрашават живота на болния“.
Д-р Шишенкова посочи, че най-опасни по отношение алергична реакция са стършелите. Едри насекоми, които се привличат от аромати – парфюми, цъфнали букети. Имат изключително тежка токсоалергична реакция, поради което болни с такова ужилване незабавно трябва да се насочат към спешните центрове и да уведомят, че са ужилени от тези насекоми. Обикновено стършелите са на рояци и ако са провокирани от силни миризми, човекът трябва да потърси възможност да се скрие, да няма пряк достъп до тези насекоми, доколкото е възможно. Да влезе в затворено помещение.
„При първо ужилване от пчели е възможно човек да изпадне в тежък алергичен шок, тъй като до 20-30 минути може да се получи оток, задух, тежък обрив по крайниците, лицето, да падне кръвното налягане, което е основно. Възможно е да получи позиви за повръщане, да загуби съзнание. Това се случва в рамките на половин час. Особено при тежката алергична компонента на пчелната отрова. При такива ситуации човек незабавно трябва да потърси лекарска помощ. Когато това се случи в планината обикновено хората ходят подготвени с медикаменти. Тези, които са нямали оплаквания, но при 1-2 ужилвания създават т.нар. специфични антитела, които при следващо ужилване могат да провокират тежката реакция.“
Когато алергичната реакция при ужилване от оса или пчела е лека – отокът е само на мястото на ужилването и има проява на зачервяване. Няма оток по лицето, езика, очите, клепачите. Налице е обрив, който преминава сравнително бързо, но е сърбящ и зачервен от типа на копривната треска. Реакциите са локални, които в рамките на няколко дни отшумяват в зависимост от възрастта на човека.
Алергологът посочи, че тигровите комари атакуват Европа и България. Реакцията при ухапване е по-различна - зачервяването е по-голямо. На мястото на ухапването са възможни промени по кожата от типа на пъпка. „ Зелените площи трябва да се третират, както и зоните около водоизточници, за да не се размножават комарите. Когато посещаваме такива места, задължително трябва да имаме репелент и подходящ медикамент от типа антихистаминов препарат“.
Неизбежна е смяната на поколения лекари – искаме да обезпечим болницата с млади кадри. Началото на април ще бъде открито ремонтираното отделение по трансфузионна хематология - Кръвен център. МБАЛ-Благоевград бележи ръст във финансово отношение в сравнение със средствата от 2023 година. С над 2500 са се увеличи пациентите през 2024-та,..
МБАЛ-Благоевград стартира дарителска инициатива за събиране на средства за бронхоскоп, необходим за пациенти в отделението по реанимация и интензивно лечение. Необходимата сума е 16 800 лева. „Това е последен модел ендоскопска апаратура, която дава възможност в реално време да се огледат дихателните пътища. Да се диагностицира..
Лекари от Индия ще специализират в МБАЛ „Рахила Ангелова” в Перник. Под ръководството на наставници те ще практикуват в детско отделение, отделението по неврология и Първо вътрешно отделение. Практиката да се назначават чужденци не е новост за болницата в Перник, каза директорът Емил Ненков. При встъпването си в длъжност той е заварил лекари от Турция,..
Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..
Нов иновативен метод в световен мащаб, свързан с персонализирани импланти при ендопротезиране на тазобедрена и колянна стави коментира проф. д-р Васил Яблански – началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград. Същност „ При..
Благоевградска област е в грипна епидемия до 30 януари, петък. За последната седмица се наблюдава лек спад в заболеваемостта. „ От вчера – 27 януари стойностите на заболелите от грип са два пъти по-малко, в сравнение с миналия понеделник – 20 януари. Няма да има грипна ваканция за учениците, тъй като процентът отсъстващи не може да достигне 30...
Държавата да изисква от фирмите-вносители на лекарства гарантиран минимум от продукти за онкоболните, за да не се стига до принуда тези хора да използват най-евтините болкоуспокояващи медикаменти. Това предлага Николай Диковски от фондация "Живот с рак", който преди дни сигнализира за трайна липса на опиоидни таблетки и обезболяващи пластири. По..