Този мораториум е абсолютно лобистки акт на Народното събрание. Този мораториум защитава единствено т.нар. български фабрики. А в България няма български преработвателни предприятия. Големите фабрики са чужди. Фабриките с налагането на мораториума свалиха цената с 8 лева. В момента се канят да я свалят с още 8 лева. Капацитетът на т.нар. български фабрики е 2 млн. куб. м дървесина на година. 2 млн. по 16 лева прави 32 млн. лева. Кой взе парите?! Ето затова този акт на НС е лобистки. Единствената конкуренция беше износът за Турция и Гърция. Сега няма износ, заяви Димитър Топалов.
Износът продължава и сега, въпреки мораториума, след заплащане на определена сума пари, смята Росен Калпачки, собственик на фирма в Благоевград:
Износът на дървесина, т.нар. изпращане на дървесина, продължава в малки граници и размери срещу съответната сума на границата. В нашия бранш стана така, че започнаха да изнасят и фирми, които никога не са занимавали и основната им дейност е съвсем различна. Намериха някакъв контакт, някакъв дребен търговец в Гърция и изнасят по едно-две камиончета и в момента върви някакъв износ срещу някакви пари за митничаря.
Износителите обявиха, че заради неизпълнени договори търпят огромни загуби, а работниците разказаха, че няма работа и не могат да изхранват семействата си и заплашиха, че при следващия протест ще дойдат на пункта с резачки.Преди дни депутати обещаха на бранша забраната да отпадне по-рано:
Затова "по-рано" ние на момента трябва да освободим 8 хиляди души, на момента трябва да прекратим външнотърговските си договори, ще понесем съответните неустойки и загуби, коментира Димитър Николов – износител на дървесина.
Вече има данни за фирми, които са започнали да освобождават работниците си. А възможността да се стигне до завеждане на дела от външнотърговските партньори на фирмите е съвсем реална:
Те вече са подготвени, както ние подготвяме вътрешни дела към държавата, от гледна точка на това, че тя е виновна, каза Николов, който вече е загубил около 150 хиляди лева от неизпълнени договори.
Изчисленията на бранша сочат обща загуба от 40 милиона лева.
Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..