Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Напрежението между Русия и Украйна расте от дълго време

Снимка: БГНЕС

Напрежението между Русия и Украйна расте от дълго време, така бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев коментира в предаването "12+3" ситуацията в Керченския пролив:  

"Ескалацията расте негласно между двете държави още от 2014 година след анексирането на Кримския полуостров. Вие знаете, че Украйна възприе като провокация изграждането на 19-километровия мост от Русия, който свързва полуострова с руската територия. Всъщност Русия оказва нарастващо напрежение върху Украйна за последните 4 години и последното напрежение беше създадено в икономическата сфера, тъй като изграждането на Турски поток и преди Северен поток 2 определено удрят Украйна в една от най-тежките ѝ области – енергетиката и преминаването на газопроводи през нейното пространство. Украйна ще загуби огромни средства от една страна, от друга страна, разбира се, губи и влияние за някакъв вид взаимоотношения с Русия. Така че това беше поредният удар, който продължава да нагнетява напрежение и от студените отношения през последните 4 години, след този натиск, който Русия оказва, този постоянен натиск върху  Украйна, се достигна и до реални сблъсъци , както се видя между двата флота на двете държави."

Керемедчиев коментира и заявеното от наблюдатели, че вероятно случващото се има нещо общо с вероятността президентът Порошенко да загуби предстоящите президентски избори в края на март:  

"Разбира се, че има основание. Дрънкането на оръжия е може би най-добрият начин за обединяване  на гнева на украинците и преместването на наистина незавидното икономическо състояние, в която се намира тази голяма и силна държава, от политиците към общ враг. Видя се и ескалация на напрежението пред руското посолство, палене на автомобили, която показва, че наистина тези усилия вървят в правилната посока.

От друга страна Русия много, казах, затяга обръча около Украйна по всички възможни начини. Всъщност  този пролив - Керченският, е единственият достъп до една от основните бази на украинския флот, това е Мариупол, така че няма никакъв друг начин да се достигне до това пристанище, освен по този пролив и има негласна договорка, още 2014 година, да има съвместно ползване на този пролив. Така че Русия използва и това за увеличаване на натиска върху Украйна."

Бившият заместник-министър на външните работи отбелязва и това, че конфликтите между Москва и Киев възникват винаги зимно време:  

"Ако забелязвате, всъщност винаги зимата възникват конфликтите между Русия и Украйна. Помните 2009 година протокът на газ беше намален през Украйна от Русия. Тогава се говореше най-вече за финансови взаимоотношения, но това напрежение винаги цари и Русия използва доста умело, в това число и климатичните дадености, за да оказва максимален натиск. И всички конфликти, говоря за енергетиката, сега вече явно и във военната област, възникват когато Европа е най-застрашена и с най-голяма необходимост от доставка на природен газ."

Керемедчиев посочва, че в ситуацията около Брекзит и това дали споразумението ще бъде одобрен в британския парламент са намесени и икономически причини:

"Май има болшинство, но се очаква около 80 депутати от нейната партия да не подкрепят тази сделка за Брекзит. От друга страна не  ясно каква част от Лейбъристите ще подкрепят сделката. Тук, разбира се, основният сблъсък не е само за и против поддръжниците на Брекзит или липсата на Брекзит, но и какъв да бъде той  - твърд, мек, договореностите за границата с Ирландия и т.н. Но Великобритания вече бере плодовете, говоря негативните плодове, на това решение, защото капиталовите пазари във Великобритания от обявяването на Брекзит преди две години вече са загубили 1 трилион паунда инвеститори, които са се оттеглили от капиталовите фондове. Великобритания се очаква да губи по 100 милиарда паунда годишно, икономически, от Брекзит, независимо дали той е мек или твърд, защото се губи доверието между бизнеса от двете страни на Ламанша. Така   че това се равнява  на около хиляда паунда годишно на британски гражданин, които ще удрят всеки един джоба на всеки един британец. Така че има едно отрезвяване, доста сериозно в британците, че всъщност този референдум, бидейки той емоционален преди две години, ще доведе до много сериозни икономически сътресения.

Така че Великобритания излиза в един много сериозен хаос в тези преговори и аз не смятам, че Тереза Мей, е нейния оптимизъм, че британците го очакват добри времена, ще се осъществи".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Два валяка са били опожарени на бул. "Захари Стоянов"

Две машини за асфалтирани са изгорели рано тази сутрин, собственост на частната фирма, осъществяваща ремонтни дейности в пътната отсечка. Те са се намирали в района на светофара на "Капчето". От пожара малкия валяк е напълно унищожен, а са нанесени материални щети по големия валяк. Това потвърди за БНР Бургас началникът на регионалната служба „Пожарна..

публикувано на 09.05.19 в 09:44