Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургас е домакин на конференция, посветена на промените в България след тоталитарния режим (ГАЛЕРИЯ) (ОБНОВЕНА)

| обновено на 09.11.19 в 12:25




Бургас е домакин на научна конференция, посветена на промените в България след 10 ноември 1989 година.  Надсловът на форума е „30 години от падането на тоталитарния режим - коя България „загубихме“.  

В двудневното събитие участват историци, етнолози, политолози, журналисти и експерти  със свои доклади и проучвания по актуални теми, свързани с тоталитарния режим.  Модератор на конференцията е политологът Антон Тодоров.  Конференцията откриха депутатът Ивелина Василева и заместник-министърът на образованието Петър Николов. 

"Това е един мракобесен период, Болката от този комунистически режим е засегнала и моето семейство. Моят дядо е осъден от Народния съм и до края на живота си му тежеше това клеймо "Враг на народа". Той беше изключително благороден и достоен човек, всяка вечер в стаят си слушане радио "Свободна Европа", не говореше за престоя си в затвора, за тормоза върху него и децата му,  за това че дълги години не можеше да си намери работа. Сега наша обща отговорност е да помним  грозното лице на комунизма  и тоталитаризма. Наша отговорност е да не позволим това някога да се повтори", каза Ивелина Василева.

В последните няколко години има опит да се реабилитира комунистическия режим в България, каза при откриването на форума заместник-министърът на образованието Петър Николов:

"Това се разгоря в последните 2-3 години, буквално край спора за учебниците по история. Знам, че когато завърши една политическа битка, тя не завършва а се пренася в учебниците по история. Може да продължи десетилетия, векове или хилядолетия. дебатът за това каква беше България през 1989 година е пряко свързан с това как ние днес ще оценим пътя, по който сме вървели, както и достиженията, които сме постигнали", подчерта той.

Всичките достижения на прехода и изграждането на свободното общество във всички сфери могат да рухнат, затова в днешно време основите трябва да останат стабилни, допълни Петър Николов.


Първите доклади по темата бяха на   доц.Даниел Вачков, историк и директор на Института за исторически изследвания при БАН,  също и на гл. ас. д-р Пламена Стоянова, етнолог „Политиките към циганите в годините на социализма“, Харалан Александров, политически антрополог „Травма и избирателна памет за комунизма в България“,  Георги Боздуганов по темата за „Съветската окупация на България - проваленото примирие за излизане от войната“. 

След кратка пауза в програмата още:
13:30 - 13:50  Доклад на доц. Михаил Груев, историк, директор на ДА - Архиви - „Проблеми на интерпретацията на българския преход“
14:00 - 14:20 .Доклад на Светослав Живков, историк, Исторически факултет СУ „Св.Климент Охридски“, „Електорален инженеринг, или как БСП (к) се сдоби с абсолютно мнозинство в изборите през 1990 г.“
14:30 - 14:50  Доклад на Георги Коритаров, журналист „Комунизмът и конституционните му убежища“
15:00 - 15:20  Доклад на Борислав Дичев, историк „България и САЩ в началния период на Студената война“
15:30 - 15:50 .Доклад на Димитър Стоянов, изследовател, Институт за дясна политика „Червената армия в България, 1944-1947 гг.“
16:00 - 16:20 .Доклад на Янко Гочев, историк „Съветизацията на българската адвокатура след 09.09.1944 г
16:30 - 16:50  Доклад на ген. Съби Събев, военен експерт „Трудната раздяла със стереотипите на Варшавския договор“
10.11.2019 г. (неделя)
09:30 - 09:50  Доклад на Борис Стоянов, историк, Исторически факултет СУ „Св.Климент Охридски“ „Студената война: стара и нова“
10:00 - 10:20  Доклад на Борис Михайлов, член на Комисия по досиетата „Активните мероприятия на комунистическите тайни служби“
10:30 - 10:50  Доклад на Владимир Станев, историк, Исторически факултет СУ „Св.Климент Охридски“ „Социалният асансьор и партизаните“
11:00 - 11:20  .Доклад на Петър Игнатиев, финансов анализатор „Банковите кризи на прехода“
11:30 - 11:40  .Доклад на проф. Ромео Попилиев, театровед, доктор на изкуствознанието „Цензурата в тоталитарна България“
11:50 - 12:10   Зоя Андонова, д-р по философия, главен редактор на сп. „България-Македония“ „Масонски комунизъм“
12:20 - 12:40 Обобщена дискусия



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев аргументира идеята за закриване на КПК

Съпредседателят на партия "Да, България", която е част от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев аргументира оповестената вчера идея за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. Според Мирчев тази комисия през годините е преминала през няколко трансформации, но винаги е била използвана от властта. "Делян..

публикувано на 19.07.25 в 16:15

"Да, България": Рибарското селище край Бургас е в списъка за продажба

Рибарското селище „Ченгене скеле“ край Бургас и терена на бившето военно поделение на полуостров Червенка са сред държавните терени с отпаднала необходимост, попаднали в списъка за продажба. Това заявиха в Бургас от ръководството на „Да, България“.  Междувременно от Областната управа в града в официално съобщение уверяват, че процедура за продажба на..

публикувано на 19.07.25 в 13:25

Парламентът прие на първо четене промени в НПК

С пълно единодушие от 176 гласа "за" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет проект на промени в Наказателно-процесуалния кодекс.  Измененията предвиждат разпитът на вещи лица да може да се извършва и чрез видеоконферентна или телефонна връзка, когато експертите са възпрепятствани да се явят пред съда по уважителни причини или..

публикувано на 18.07.25 в 16:30
Велислава Делчева

Велислава Делчева е новият омбудсман на България

Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители. 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше номинация на ГЕРБ-СДС. За нея гласуваха депутатите от формацията, като получи подкрепа и от ИТН, "ДПС – Ново начало" и "БСП – Обединена левица".  "Пред мен стои..

публикувано на 18.07.25 в 14:20

НС прие законодателни промени във финансирането на общински проекти

Законодателни промени, свързани с финансирането на общински проекти, бяха одобрени на първо четене от НС. Промените в Закона за държавния бюджет отразяват предложения на кметовете, направени до 30 юни тази година, с които прогнозният размер на общинските инвестиционни проекти за целия период става 8 милиарда лева. С изготвения законопроект ще се..

публикувано на 17.07.25 в 12:43

Депутатите не успяха да приемат всички промени в Закона за движение по пътищата

След 9 часа дебати и гласувания депутатите не успяха да приемат всички промени в Закона за движение по пътищата. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите обаче..

публикувано на 17.07.25 в 07:55
Иван Иванов

Иван Иванов: Средствата за саниране на жилищни блокове ще бъдат осигурени по ПВУ

Средствата за саниране на жилищни блокове ще бъдат осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. "Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, които са за енергийно обновяване на еднофамилни жилища, са спасени. Една част от тях ще останат в Министерството на..

публикувано на 16.07.25 в 15:30