15 милиона лева са необходими за спешен ремонт на пречиствателната станция на язовир „Ясна поляна“. Това обявиха областният управител проф. Мария Нейкова и директорът на ВиК –Бургас инженер Ганчо Тенев.Те ще бъдат поискани от Междуведомствената комисия за бедствия и аварии към Министерския съвет. Разпореден е и анализ на качественото на питейната вода.
След заседание на ВиК асоциацията, на която инженер Тенев е информирал за проблема, бе взето решение от Областния кризисен щаб за обявяване на частично бедствено положение за общините Царево, Приморско, Созопол и част от община Средец, които се захранват от язовир "Ясна поляна".
Съоръжението е в експлоатация от 1974 година. Стомано-бетонната конструкция на пречиствателната станция се къса. Състоянието й посочва директорът на ВиК Бургас инженер Ганчо Тенев.
"Пропаднала е конструкцията. Няколко клетки са излезли извън строя. Това става два пъти. Една клетка пропадна лятото, за което сме уведомили. На 6-ти декември на празника на Бургас пропаднаха още две клетки. Въпреки всичко в зимните месеци можем да подаваме питейна вода за Южното Черноморие. Проблемът е, че не можем да изпълним капацитетът на пречиствателната станция за лятото.
Изходът е странично съоръжение, което да дублира подаването на вода-нови филтърни клетки и помпена станция, за да подаваме вода, поясни Тенев. Той не изключи земетресенията през последната година да са активизирали процеса.
Следващите стъпки поясни областният управител професор Мария Нейкова, която уточни, че едва вчера е била уведомена за проблема:
"На база на това частично бедствено положение информираме министъра на вътрешните работи и междуведомствената комисия и настояваме да бъдат осигурени тези средства от комисията. Съоръжението е остаряло, което означава, че следва да бъде санирано, за да бъде решен проблемът временно и да се търси трайно решение в изграждането на едно ново съоръжение."
Бедственото положение е обявено до 15 декември за част от общините на Южното Черноморие като дотогава се очаква реакцията на държавата.
Областният управител Мария Нейкова уточни, че е разговаряла с председателя на КЕВР Иван Иванов и са договорили провеждането на работна среща в София с участието на кметовете на общините от областта, на която да бъде обсъдена цената на водата.
Повече чуйте в звуковия файл.
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За миналата..
До юни социалното министерство ще разработи промени в Кодекса на труда, с които у нас да се транспонира европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Нова формула, по която ще се определя минималното възнаграждение, все още няма. Темата продължава да се обсъжда в работни групи с участието на бизнеса и синдикатите. Това става ясно от..
Община Поморие се включва със свой щанд в едно от най-престижните туристически изложения в региона - Румънският туристически панаир ( Târgului de Turism al României) в Букурещ. Морската община представя богатите възможности за алтернативен туризъм, които регионът предлага на щанда на Министерство на туризма. Събитието привлича вниманието..
Подписи за провеждането на евентуални стачни действия се събират сред служители в ловните и горските стопанства. В нашия регион готовност са заявили работещи в Малко Търново и Айтос, има проведени събрания по места, съобщи за БНР Бургас председателят на бургаската структура на КТ "Подкрепа" Иван Костадинов. Те настояват за увеличение на..
Дигиталната трансформация, нова рекламна концепция и утвърждаване на България като целогодишна туристическа дестинация са основните приоритети, по които министерството на туризма вече работи. Това сподели пред народните представители министър Мирослав Боршош по време на блицконтрола в ресорната парламентарна комисия. Основните..
Форум за авио/свързаност и туризъм у нас и в Европа ще се проведе на 22 февруари, събота в Бургас. Събитието ще е факт за четвърта година и този път е с международно участие. Организатор е Асоциация „Рафаел- инфо, култура и туризъм“. "Хоризонт – 2030 – България и Югоизточна Европа" е темата този път, като акцентите са:..
През 2025 г. България отбелязва 30 години от първото присъждане на престижната екологична награда „Син флаг“. Благодарение на активната дейност на Българско Движение „Син флаг“, българските плажове са носители на този престижен знак от 4 юли 1995 г., когато за първи път той е бил присъден на плаж в Слънчев бряг. Оттогава насам програмата се разширява и..
Подписи за провеждането на евентуални стачни действия се събират сред служители в ловните и горските стопанства. В нашия регион готовност са..
Форум за авио/свързаност и туризъм у нас и в Европа ще се проведе на 22 февруари, събота в Бургас. Събитието ще е факт за четвърта година и..
Димо Колев от туристическо сдружение "Насам-натам" е готов с втората част на пътеводителя си за Странджа. Той надгражда първата и включва основна..