събота, от 19.00 до 20.00 часа
В предаването „А сега накъде“ разказваме истории, чертаем маршрути и даваме посоки за пътуване. Говорим за туризъм, екология, история и археология, но и включваме репортажи и автентични гласове, даваме думата на пътешественици и колекционери на истории, поставяме във фокуса на внимание онези хора, които имат неспокоен дух и не обичат да стоят на едно място. И разказваме, разбира се, за познати и непознати места у нас.
Героите на „А сега накъде“ са не само пътешественици, но и фотографи, археолози, историци, биолози, природозащитници, алпинисти, учени или просто хора, които имат история за разказване и маршрути за споделяне. Защото светът е голям и какво по-нормално от това да се опиташ да обхванеш многообразието му – и от истории, и от гласове.
Екип: Оля Стоянова и Диляна Трачева
За контакти с екипа тел: 02 93 36 647.
Агушевите конаци са един изключителен ансамбъл от жилищни и стопански сгради, които представляват най-големия родов замък от средновековен тип в Родопите. Те са паметник от национално значение от 1964 година. Намират се в центъра на село Могилица на..
Писателката Бойка Асиова споделя за пътищата на своите герои и за пътищата, по които тя е минала. Разтваряме романите „Вълчицата излиза привечер“, „Яловата вдовица“, която в края на миналата година излезе на турски език, „Лудовица“ и „Запеските“ и няма..
С писателката Петя Кокудева говорим за последното ѝ пътешествие до Южна Америка и за поетичните ритуали на индианците. Едно пътуване, което ще ни каже какви истории разказват древните глинени фигурки, изработени преди векове от индианците техуелче. Или..
Наско Гелимачев е роден в ивайловградското село Свирачи, наследник е на бежанци от Мала Азия, българин, който се възхищава на подвига на революционера и хайдушки войвода Капитан Петко Киряков. Преди десетилетия решава да издигне паметник в..
„В купата има хиляди малки прашинки. Когато смесиш сол, захар, мая, когато ги заредиш с много енергия, се получава един много вкусен хляб. Хляб, който, споделяйки го в неделя с бездомните хора, те разбират, че някой все пак мисли за тях“, това казва Милена..
Колко години минаха от онзи призив на писателя Георги Господинов – „Подари книга за Коледа“? Поне петнайсет години със сигурност. И днес, като че ли става все по-естествено да говорим за книги и по празници, и между празници, и в делнични дни. Това издание..
Как жените разширяват границите на познатия ни свят? Кои са жените, които предприемат през 18-и и 19-и век пътуване към Ориента, когато мястото изглежда чуждо и различно от всичко, което Западният свят е познавал? В сборника „Дамите от Ориента“..
За Антарктида и как се живее и работи в изследователската база „Свети Климент Охридски“ – българското научно съоръжение на остров Ливингстън, в продължение на месеци, говорим с Гергана Лаптева, която казва, че никога не си е представяла, че един ден ще..
Свежа Дачева е поет, литературовед, но и етнограф. Смятах да говоря с нея за живота в Щвеция, където тя се е установила преди повече от 30 години. Да говорим за преводите и от шведски, за работата ѝ по съставителството на българо-шведския речник или за..
Знаете ли къде се намира „Вратата на боговете“? Или живеят т.нар. „европейци“ на Южна Америка? А на кое летище предлагат чай от кока? В новата си книга – „Врата на боговете“, Гергана Лаптева от Българския антарктически институт събира истории, преживявания..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg