понеделник
от 16.30 до 17.00 часа
"Музей в ефира – предаването за визуални изкуства по радиото" по програма "Христо Ботев" на Българското национално радио проследява, обсъжда и анализира актуални събития и процеси в съвременния художествен живот.
От самото си създаване през 2009 г. предаването се стреми да компенсира по свой начин липсата на музей за съвременно изкуство в България. Страната ни продължава да е единствената в Европа, а дори и на Балканите, която няма такъв музей. А той е важна и необходима част от образователната система не само на ниво училище, но и за обществото като цяло. Със своята колекция, с постоянната си експозиция, с екипа си от специалисти, призванието на този музей е да запознава публиката – както специализираната, така и широката – с историята, развитието и постиженията на съвременното изкуство у нас. Което отдавна вече е неделима част от историята, развитието и постиженията на международната арт сцена.
Явявайки се своеобразен "виртуален музей" на съвременното ни изкуство, предаването обсъжда неговата история и днешното му развитие, разглежда "ключови" изложби и произведения, говори за важни събития у нас и в чужбина, за личности и институции със значим принос в тази област. Освен всичко друго създава и виртуална колекция – от произведенията, които според събеседниците в студиото непременно трябва да влязат в бъдещия реален музей за съвременно изкуство в България. В нея са събрани над 200 творби, които отразяват мечтата за такъв музей и които представляват интерес не само за любителите, но и за изследователите на художествените процеси у нас.
Водещата на предаването Диана Попова е изкуствовед, критик, куратор, редактор във вестник "Култура" (1992-2001), като продължава да е активен сътрудник на сп. "Култура" и "Портал Култура", наред с други издания. В статиите си тя изследва широк спектър от явления на съвременното българско изкуство, като акцентира на неконвенционалното, иновативното и концептуалното, представя изявите на различни поколения художници и стимулира развитието на националния дебат по проблемите на българското и европейското съвременно изкуство в контекста на световния културен процес.
Екип на предаването: Диана Попова, Ани Маринова, Цвети Бахариева."Украйна е тук, Украйна е в нас" е изложба на Инга Леви и Анна Придатко, представена в галерия "Структура" (продължава до 7 юни). Във военната си серия "Двойна експозиция" Инга Леви изобразява припокриването на две реалности – сравнително безопасните..
В седмицата, в която се откриваше 59-ото Биенале във Венеция, в галерия ИСИ-София се редеше изложбата на румънския художник Влад Нанка. "София е нашата Венеция", прогласиха на шега авторът и колегите, които му помагаха. Шега, в която, оказа се, има..
В Гьоте-институт в София е открита изложбата " We could be heroes” (до 5 май 2022) – с произведения от Текла Алексиева и Искра Благоева. Кураторът Надежда Олег Ляхова разказва за общото в изкуството на тези две художнички от различни поколения...
В разговор за войната в Украйна и за тревожното настояще, което поглъща в себе си и бъдещето, някак естествено се появи фразата „Носете си новите дрехи“. Несигурното утре настойчиво изисква сякаш живеенето днес - без отлагане, без планове, без чакане на..
Повече от две десетилетия мястото на бившия мавзолей в София стоеше празно – като бяло петно в нашата памет, минало и настояще. Появата на „Бронзовата къща“ на Пламен Деянов през 2018 го преобрази и преосмисли. „Отдалеч е скулптура, отблизо архитектура,..
Още неотминала епидемията, с която живеем от две години, а вече имаме и война. Бедствията неизбежно оттласкват на заден план изкуството, а още повече това прави войната. Стресът, грижите и тревогите сякаш не допускат дори мисълта за нещо друго отвъд..
1612 лева е средната работна заплата в България в края на 2021 година. 832 лева е средната работна заплата в музейната сфера. И музейните служители протестират. Както протестираха през 2012, както протестираха и през 2015, когато заплатите в сектора пак..
На два етажа в НГ „Двореца“ е подредена голяма изложба от колекцията на Deutsche Telekom. Названието ѝ е „Имам да ти кажа толкова много неща…“, разположена е на два етажа и продължава до 20 март. Фокусът на колекцията, чието начало е през 2010 г., е..
Двете години с пандемия и три пъти парламентарни избори през миналата година сякаш обричаха българското участие във Венецианското биенале на неуспех. Тоест отново на неучастие. Именно нередовните участия на България на този форум възпрепятстват не само..
Колко история се съдържа в една изложба – въпрос, донякъде реторичен по повод три изложби в София. Историята на авторите им, историята на общуването им, историята на изкуството им, историята в контекста на създаването му, историята на изкуството в думи и..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg