понеделник
от 16.30 до 17.00 часа
"Музей в ефира – предаването за визуални изкуства по радиото" по програма "Христо Ботев" на Българското национално радио проследява, обсъжда и анализира актуални събития и процеси в съвременния художествен живот.
От самото си създаване през 2009 г. предаването се стреми да компенсира по свой начин липсата на музей за съвременно изкуство в България. Страната ни продължава да е единствената в Европа, а дори и на Балканите, която няма такъв музей. А той е важна и необходима част от образователната система не само на ниво училище, но и за обществото като цяло. Със своята колекция, с постоянната си експозиция, с екипа си от специалисти, призванието на този музей е да запознава публиката – както специализираната, така и широката – с историята, развитието и постиженията на съвременното изкуство у нас. Което отдавна вече е неделима част от историята, развитието и постиженията на международната арт сцена.
Явявайки се своеобразен "виртуален музей" на съвременното ни изкуство, предаването обсъжда неговата история и днешното му развитие, разглежда "ключови" изложби и произведения, говори за важни събития у нас и в чужбина, за личности и институции със значим принос в тази област. Освен всичко друго създава и виртуална колекция – от произведенията, които според събеседниците в студиото непременно трябва да влязат в бъдещия реален музей за съвременно изкуство в България. В нея са събрани над 200 творби, които отразяват мечтата за такъв музей и които представляват интерес не само за любителите, но и за изследователите на художествените процеси у нас.
Водещата на предаването Диана Попова е изкуствовед, критик, куратор, редактор във вестник "Култура" (1992-2001), като продължава да е активен сътрудник на сп. "Култура" и "Портал Култура", наред с други издания. В статиите си тя изследва широк спектър от явления на съвременното българско изкуство, като акцентира на неконвенционалното, иновативното и концептуалното, представя изявите на различни поколения художници и стимулира развитието на националния дебат по проблемите на българското и европейското съвременно изкуство в контекста на световния културен процес.
Екип на предаването: Диана Попова, Ани Маринова, Цвети Бахариева.На два етажа в НГ „Двореца“ е подредена голяма изложба от колекцията на Deutsche Telekom. Названието ѝ е „Имам да ти кажа толкова много неща…“, разположена е на два етажа и продължава до 20 март. Фокусът на колекцията, чието начало е през 2010 г., е..
Двете години с пандемия и три пъти парламентарни избори през миналата година сякаш обричаха българското участие във Венецианското биенале на неуспех. Тоест отново на неучастие. Именно нередовните участия на България на този форум възпрепятстват не само..
Колко история се съдържа в една изложба – въпрос, донякъде реторичен по повод три изложби в София. Историята на авторите им, историята на общуването им, историята на изкуството им, историята в контекста на създаването му, историята на изкуството в думи и..
Традиционно Новата година се посреща с подаръци. Вече над 10 години Институтът за съвременно изкуство – София прави специални коледни изложби от авторски произведения в малки тиражи. Традицията започна и продължава под мотото „Музейни сувенири от..
Тази втора година, белязана от пандемията, беше особена в много отношения. При цялата несигурност художественият живот изобилстваше от изложби и събития. Част от това изобилие несъмнено бе породена от подкрепата на Националния фонд „Култура“. Ето в това..
В края на 21-вата година на 21-ви век 21 артисти са поканени да създадат произведения в старинни рамки по техен избор. Изложбата от техните интерпретации е представена в столичната галерия Little Bird Place до 12 декември. Как художниците възприемат..
… Като продължение на живота. „Сълзи без тъга“ е проект на Валентина Шарра, посветен на възприемането на смъртта. „Неудовлетворена от нейното отричане, неприемане и неразбиране, авторката се опитва да възстанови връзката между отделните елементи на..
На 20 октомври Министерският съвет реши, че България ще участва в 59-ото Венецианско биенале през 2022. Важно и позитивно решение е това, защото оправдава стремежа за редовно участие на страната ни в този най-стар (от 1895) и авторитетен форум за..
В Софийската градска художествена галерия до 7 ноември е открита изложбата „Кристо и Жан-Клод. Живот=Творби=Проекти“ (куратор Матиас Коденберг), която включва фотографии на Волфганг Фолц. Той е официален фотограф на техните творби от 1971, като освен..
В Националната галерия в Двореца до 21 ноември е открита ретроспективната изложба на Алцек Мишев „Акуи – Милано – София“ (куратори Иво Милев и Боряна Вълчанова). Художникът напуска България през 70-те и гради кариерата си в чужбина. Той е „живописец,..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg