Eмисия новини

Музей в ефира

понеделник
от 16.30 до 17.00 часа

"Музей в ефира – предаването за визуални изкуства по радиото" по програма "Христо Ботев" на Българското национално радио проследява, обсъжда и анализира актуални събития и процеси в съвременния художествен живот.

От самото си създаване през 2009 г. предаването се стреми да компенсира по свой начин липсата на музей за съвременно изкуство в България. Страната ни продължава да е единствената в Европа, а дори и на Балканите, която няма такъв музей. А той е важна и необходима част от образователната система не само на ниво училище, но и за обществото като цяло. Със своята колекция, с постоянната си експозиция, с екипа си от специалисти, призванието на този музей е да запознава публиката – както специализираната, така и широката – с историята, развитието и постиженията на съвременното изкуство у нас. Което отдавна вече е неделима част от историята, развитието и постиженията на международната арт сцена.

Явявайки се своеобразен "виртуален музей" на съвременното ни изкуство, предаването обсъжда неговата история и днешното му развитие, разглежда "ключови" изложби и произведения, говори за важни събития у нас и в чужбина, за личности и институции със значим принос в тази област. Освен всичко друго създава и виртуална колекция – от произведенията, които според събеседниците в студиото непременно трябва да влязат в бъдещия реален музей за съвременно изкуство в България. В нея са събрани над 200 творби, които отразяват мечтата за такъв музей и които представляват интерес не само за любителите, но и за изследователите на художествените процеси у нас.

Водещата на предаването Диана Попова е изкуствовед, критик, куратор, редактор във вестник "Култура" (1992-2001), като продължава да е активен сътрудник на сп. "Култура" и "Портал Култура", наред с други издания. В статиите си тя изследва широк спектър от явления на съвременното българско изкуство, като акцентира на неконвенционалното, иновативното и концептуалното, представя изявите на различни поколения художници и стимулира развитието на националния дебат по проблемите на българското и европейското съвременно изкуство в контекста на световния културен процес.

Екип на предаването: Диана Попова, Ани Маринова, Цвети Бахариева.

Публикации

Филм за най-добрия художник на света

Кратки видеоуроци, изнесени от майстора на живописта Дъг, сочат пътя на всеки – абсолютно всеки, който иска да стане най-добрия художник на света. В десет лесни стъпки филмът разкрива механизмите на успеха в съвременното изкуство. Сатирично и забавно,..

публикувано на 15.02.21 в 10:25
Откриване на изложбата „Какво следва?“.

Пандемията – „Какво следва?“

„ Новата нормалност“, както започна да се нарича този исторически момент, оформя своите нови модели на поведение и взаимоотношение. Социалната изолация и затвореният достъп към общественият живот отключиха безпрецедентна съпричастност и солидарност сред..

публикувано на 02.02.21 в 08:55

Война и пандемия

В края на 2020 изложбата „Изкуство и политика – конфронтации и съжителства“ в галерия „Структура“ в София постави наред с другите и въпроса за войната и пандемията. В съпоставка, а може би и като противопоставяне. До образите от Първата и Втората световна..

публикувано на 18.01.21 в 09:05

Изкуството и държавата

Кризата с вируса през 2020-а открои структурни проблеми в много области на живота у нас, сред които се оказа и съвременното изкуство. Като част от културата през десетилетията на прехода, и то беше постоянно в позиция на изчакване – с оправданието, че пари..

публикувано на 04.01.21 в 13:50
Мария Налбантова, Чиста работа, инсталация, 2020

Артпреглед на годината

По традиция в последното предаване за годината обсъждаме събитията, свързани със съвременното изкуство, които са определили облика ѝ и които евентуално ще запомним. Колкото и да е извънредна и необичайна, през 2020 също имаше важни изложби,..

публикувано на 21.12.20 в 18:41
Марина Генова, Нова зона на комфорт, 2019

Спекулативни разкази и призраци

„Shooting Ghosts“ е селекция от десет видеоматериала, представящи актуални практики на „движещия се образ“ в българската артсцена. Кураторите – Калин Серапионов и Красимир Терзиев – са избрали произведения, които акцентират върху спекулативния разказ...

публикувано на 07.12.20 в 11:50

Изкуството на обсъждането

„РЕ-ТУР: Кураторският разказ среща разказа на публиката“ е инициатива на Културния център на Софийския университет, съвместно с водещи софийски галерии. Става дума за серия от обиколки на актуални изложби. Всяка от тях започва с тур на куратора и автора,..

публикувано на 23.11.20 в 16:40

Общност в изкуството на жеста

Докато членовете на ИСИ - София са се „изнесли“ в Националната галерия „Двореца“ с ретроспективната си изложба „25 години и 5 теми по-късно“, мястото им в института заемат петима художници: София Грънчарова, Мария Налбантова, Аксиния Пейчева, Мартин Пенев и..

публикувано на 09.11.20 в 12:27
Иван Мудов, Фрагменти (кутия №3), 2002-2007

25 години Институт за съвременно изкуство – София

Институтът за съвременно изкуство – София е сред най-дълго съществуващите и активни неправителствени организации, занимаващи се с визуално изкуство в България. Неформалното му съществуване се корени още в 80-те, когато се изграждат отношенията на..

публикувано на 26.10.20 в 14:10
Art Paris 2020 – Галерия „Структура“ представя Боряна Петкова и Михаил Михайлов

„Нормализацията” на художествения живот

В тази необичайна година, белязана от пандемия и несигурност, изкуството неизбежно изживява и отразява общата тревожност. В периода на изолация и извънредно положение виртуалният живот измести почти напълно реалното му битие, музеите и галериите бяха..

публикувано на 12.10.20 в 12:40