Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Българи светци" - всеки четвъртък в "Радиоенциклопедия" през януари

Снимка: Архив
27 януари
Българи новомъченици
Ще представим светци с историческа идентичност – личности, живяли в периода 15-19 век, извършили нравствен подвиг, отстоявайки своята вяра и народност; жени светици; неканонизирани официално у нас светци, почитани в календара на други народи.
Разговор с доцент Пламен Павлов, старши научен сътрудник Христо Темелски, професор Георги Елдъров, Илия Пехливанов, българист.

20 януари
Българи светци – духовни водачи на други народи
Известно ли е, че България е дала Вселенски Константинополски патриарси – Никита І от осми век, Йосиф ІІ от Асеневската династия; българи-патриарси на Сърбия; българи-митрополити на Русия, Молдова и Трапезундската империя; култът към св. Йоан Кукузел-Ангелогласния, как се почита св. Петка Търновска в Сицилия...
Събеседници: доцент Пламен Павлов, професор Георги Елдъров, Илия Пехливанов, българист, Веселина Вачкова, доктор по история.

13 януари
Средновековните култове в България
Кои са небесните покровители на Първото и Второто българско царство; българи-светци, почитани и от Рим, и Константинопол; кога са канонизирани светите равноапостоли Кирил и Методий и светите Седмочисленици – нови изследвания представят професор Георги Елдъров, ст.н.с. Трендафил Кръстанов, Илия Пехливанов, българист, ст.н.с. Рая Заимова, доктор Веселина Вачкова и доцент Пламен Павлов.

6 януари
Българи светци в раннохристиянска Европа
Защо българите се идентифицират като раннохристиянски народ; българи мъченици от пети век; раннохристиянски светци и мъченици по нашите земи, и апостоли, проповядвали сред българите; как в българската иконография се появяват чернокожи светци; как по нашите земи биха могли да попаднат частици от мощите на Св. Иоан Кръстител и как с неговия култ се свързва почитта към св. Иоан Рилски – небесен покровител на българите.
Събеседници: доцент Пламен Павлов, Веселина Вачкова, доктор по история, професор Георги Елдъров, Илия Пехливанов, българист.

четвъртък, от 16.00 часа
По публикацията работи: Анета Янакиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди

Разлюлей света деликатно

Това е мисъл на Махатма Ганди. Впрочем Международният ден на ненасилието – 2 октомври, е избран на рождената му дата. Ако те плеснат по едната буза, да обръщаш ли другата, както учи Исус? Тази морална и политическа дилема пълни човешката история с напрежение. Говорим за Ганди и Толстой, за Мандела и източните учения. Специално внимание обръщаме..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30