Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Българи светци" - всеки четвъртък в "Радиоенциклопедия" през януари

Снимка: Архив
27 януари
Българи новомъченици
Ще представим светци с историческа идентичност – личности, живяли в периода 15-19 век, извършили нравствен подвиг, отстоявайки своята вяра и народност; жени светици; неканонизирани официално у нас светци, почитани в календара на други народи.
Разговор с доцент Пламен Павлов, старши научен сътрудник Христо Темелски, професор Георги Елдъров, Илия Пехливанов, българист.

20 януари
Българи светци – духовни водачи на други народи
Известно ли е, че България е дала Вселенски Константинополски патриарси – Никита І от осми век, Йосиф ІІ от Асеневската династия; българи-патриарси на Сърбия; българи-митрополити на Русия, Молдова и Трапезундската империя; култът към св. Йоан Кукузел-Ангелогласния, как се почита св. Петка Търновска в Сицилия...
Събеседници: доцент Пламен Павлов, професор Георги Елдъров, Илия Пехливанов, българист, Веселина Вачкова, доктор по история.

13 януари
Средновековните култове в България
Кои са небесните покровители на Първото и Второто българско царство; българи-светци, почитани и от Рим, и Константинопол; кога са канонизирани светите равноапостоли Кирил и Методий и светите Седмочисленици – нови изследвания представят професор Георги Елдъров, ст.н.с. Трендафил Кръстанов, Илия Пехливанов, българист, ст.н.с. Рая Заимова, доктор Веселина Вачкова и доцент Пламен Павлов.

6 януари
Българи светци в раннохристиянска Европа
Защо българите се идентифицират като раннохристиянски народ; българи мъченици от пети век; раннохристиянски светци и мъченици по нашите земи, и апостоли, проповядвали сред българите; как в българската иконография се появяват чернокожи светци; как по нашите земи биха могли да попаднат частици от мощите на Св. Иоан Кръстител и как с неговия култ се свързва почитта към св. Иоан Рилски – небесен покровител на българите.
Събеседници: доцент Пламен Павлов, Веселина Вачкова, доктор по история, професор Георги Елдъров, Илия Пехливанов, българист.

четвъртък, от 16.00 часа
По публикацията работи: Анета Янакиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40
доц. д-р Станимир Колев и Ани Костова

Доц. Станимир Колев: Работим по проект за синтезиране на кислород на Марс

Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите.  "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..

публикувано на 04.11.24 в 10:10