Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Българи светци" - всеки четвъртък в "Радиоенциклопедия" през януари

Снимка: Архив
27 януари
Българи новомъченици
Ще представим светци с историческа идентичност – личности, живяли в периода 15-19 век, извършили нравствен подвиг, отстоявайки своята вяра и народност; жени светици; неканонизирани официално у нас светци, почитани в календара на други народи.
Разговор с доцент Пламен Павлов, старши научен сътрудник Христо Темелски, професор Георги Елдъров, Илия Пехливанов, българист.

20 януари
Българи светци – духовни водачи на други народи
Известно ли е, че България е дала Вселенски Константинополски патриарси – Никита І от осми век, Йосиф ІІ от Асеневската династия; българи-патриарси на Сърбия; българи-митрополити на Русия, Молдова и Трапезундската империя; култът към св. Йоан Кукузел-Ангелогласния, как се почита св. Петка Търновска в Сицилия...
Събеседници: доцент Пламен Павлов, професор Георги Елдъров, Илия Пехливанов, българист, Веселина Вачкова, доктор по история.

13 януари
Средновековните култове в България
Кои са небесните покровители на Първото и Второто българско царство; българи-светци, почитани и от Рим, и Константинопол; кога са канонизирани светите равноапостоли Кирил и Методий и светите Седмочисленици – нови изследвания представят професор Георги Елдъров, ст.н.с. Трендафил Кръстанов, Илия Пехливанов, българист, ст.н.с. Рая Заимова, доктор Веселина Вачкова и доцент Пламен Павлов.

6 януари
Българи светци в раннохристиянска Европа
Защо българите се идентифицират като раннохристиянски народ; българи мъченици от пети век; раннохристиянски светци и мъченици по нашите земи, и апостоли, проповядвали сред българите; как в българската иконография се появяват чернокожи светци; как по нашите земи биха могли да попаднат частици от мощите на Св. Иоан Кръстител и как с неговия култ се свързва почитта към св. Иоан Рилски – небесен покровител на българите.
Събеседници: доцент Пламен Павлов, Веселина Вачкова, доктор по история, професор Георги Елдъров, Илия Пехливанов, българист.

четвъртък, от 16.00 часа
По публикацията работи: Анета Янакиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04