Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По следите на мечтата с Дончо и Яна Папазови

Снимката е от експедицията на Дончо Папазов „Невъзможният път” - продължителност 164 денонощия (1.1.1988 - 13.6.1988) с маршрут Първа българска (без спиране) самотна обиколка на света през нос „Хорн” на юг от „ревящите 40 градуса”.
Снимка: Архив

Предаването на 12 юни има и конкретен повод - във вторник, 14 юни, се навършват 30 години от онзи паметен ден на 1981 година, когато след 777 дни околосветско плаване яхтата „Тивия” с Дончо Папазов, Юлия Гурковска - Джу и Яна Папазова акостира на кея в Созопол.
Дончо Папазов е работил в киното и телевизията като сценарист, редактор и продуцент, бил е депутат в 36-ото Народно събрание, но, разбира се, неговата популярност се дължи най-вече на забележителните експедиции, сред които прекосяването на Черно море през 1972 година, Атлантическия океан през 1974 и Тихия океан през 1976 заедно с Юлия Гурковска - Джу, при това с обикновени корабни спасителни лодки.

През 1979-1981 следва околосветската обиколката с яхтата „Тивия” с Джу и Яна на борда. Водещият Симеон Идакиев е бил в екипажа на „Тивия”, когато през зимата на 1978 година я докарват от Гданск до Созопол по море и помни колко добре се е приспособила шестгодишната Яна към необичайните условия за живот.
„Повярвахме на себе си и на мечтите си. И те не изгърмяха като спукан балон.” пише Дончо Папазов в „С Яна около света”.

През 1988 година Дончо Папазов обикаля света сам, за 164 дни, по така наречения Невъзможен път през нос Хорн, винаги на юг от „ревящите 40 градуса”, и стана първият самотен мореплавател, преминал по този маршрут без спиране в разгара на южната зима.

За условията и мотивацията на околосветските плавания, за диалога между човек и море и плаването като преследване на мечта ще говорят Симеон Идакиев, Яна и Дончо Папазови.

неделя, 12 юни от 18.20 часа

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Пламен Георгиев

Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението

Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..

публикувано на 16.05.25 в 18:05

В Тайланд има 58 ресторанта със звезди "Мишлен"

С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..

публикувано на 16.05.25 в 16:50
Проф. Христо Хинков

Психиатрия и политика – не/възможната комбинация?

В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове. В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой..

публикувано на 16.05.25 в 10:22

Желю Желев, философът-президент

Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..

публикувано на 15.05.25 в 08:25
проф. Нешо Чипев

Проф. Нешо Чипев: Черно море става все по-топло, но не и по-солено

Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..

публикувано на 13.05.25 в 16:10