През последните години интерес към съдбата на културното наследство на човечеството проявяват все повече институции, неправителствени организации, учени и творци от цял свят. Нараства обществената чувствителност към въпросите за неговото опазване и съхранение и значението му за бъдещето на човешката цивилизация. Търсят се добрите практики и идеи, както и всяка възможност да се популяризира постигнатото в тази област.
С разширяването на ЕС дебатите за съдбата на европейските културни ценности, макар и да не отразяват отношение като към приоритетна тема, намират сериозен отзвук и в медиите и сред влиятелните европейски кръгове.
На 17 юни 2011 г. в Софийската градска художествена галерия се състоя дискусия - кръгла маса „Обединена Европа и нейното културно наследство”.
Своята позиция по темите споделиха представители на науката, музейни институции, творци и други специалисти. Бе направен мониторинг на различните подходи към темите, свързани с опазването на културното наследство и възможност за свободна обмяна на мнения и опит по поставените въпроси. В условията на динамични процеси, свързани с кардинални политически промени, климатични влияния и под въздействието на световната икономическата криза, е време да се положат усилия за създаване на подходяща среда, която да улесни комуникацията между отделните институции на ЕС – културни организации и НПО, медии, администрация, представители на бизнеса и пр., за създаване на специално отношение към съдбата и бъдещата роля на културното наследство на Европа.
Кръглата маса „Обединена Европа и нейното културно наследство”, като част от поредица прояви, замислени от организаторите, бе първата стъпка към организирането на голяма международна конференция през 2012 г., посветена на Европейското културно наследство.
Сред участниците в кръглата маса бяха директорът на Националния музей на Унгария Ласло Чорба, доц. Михаил Малеев, директор на музея „Земята и хората”, Максим Бехар - PR експерт, Никола Хаджиев, директор на Националния църковно историко-археологически музей към Светия Синод, представители на научни среди, на музейни институции, творци, журналисти.
Събитието се проведе под патронажа на Н. Пр. Юдит Ланг, извънреден и пълномощен посланик на Република Унгария у нас, по инициатива на секция Култура на Съюза на българските журналисти. Съорганизатори - представителството на Европейската комисия в България и Столична община, в партньорство с Министерство на културата, медиен партньор е програма „Христо Ботев” на БНР.
Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида" е доц. д-р Цвета Маркова , първия председател на държавната комисия по сигурността на информацията. Тя е създала от самото начало цялата институция и устройствен правилник за..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg