Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света.
За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков.
Буков е познато лице от театралната сцена, малкия екран и социалните медии – един от онези млади артисти, които задават норми за поведение и формират вкусове сред подрастващото поколение.
Актьорът споделя, че обича да предизвиква себе си, но с ясното съзнание, че човек не може да бъде всичко. Последното нещо, което е постигнал, е преодоляването на страха от високото. Днес Буков е лицензиран парашутист, въпреки недоверието на своите приятели, че е способен да скочи с парашут.
Буков споделя, че обича да прекрачва граници и да провокира, но се стреми като разпознаваема личност да дава добър пример.
"Обществените личности трябва да служат на обществото", вярва актьорът.
Онлайн съдържанието, което се търси и предлага у нас, е копирано от западни примери, а младите хора са достатъчно отворени, за да могат сами да направят съпоставка между творци от целия свят. Според Буков наративите до голяма степен са изчерпани и всичко ново е комбинация от добре забравено старо. Аудиторията сама определя какво иска.
Мечтите на Буков вече не се отнасят единствено до него самия, а са свързани с общото благо. Актьорът мечтае моделът "разделяй и владей" да изчезне от обществото ни и хората да имат шанса да мислят отвъд своето оцеляване.
Буков смята, стараейки се да го доказва с действията си, че всеки човек може да прояви загриженост, да направи нещо малко, което да подобри средата или живота на околните.
За успехите са нужни усилия, защото краткият път работи в краткосрочен план, смята Буков.
Гостът изразява съжалението си, че България се е превърнала по-скоро в една прекрасна територия, отколкото в държава.
В края на разговора Буков споделя, че изпраща една успешна в личен и професионален план година и си пожелава в близкото бъдеще да вижда повече усмихнати хора по улиците.
"Ако всеки един от нас поне веднъж седмично направи нещо за другия, корабът ще отплава в правилната посока", казва Буков.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg