Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Нетъкани вълшебства”: Легендите оживяват

БНР Новини
Изработването на изделия чрез сплъстяване на нишки без тъкачен стан напомня фантастична оживяла легенда: колко ефирни и изящни могат да бъдат резултатите доказват моделите, изработени от Диана Минева.
Снимка: личен архив
Изделия на майсторката на нетъкан текстил Мариета Недкова бяха представени на изложбата в Държавната галерия Беляево в Москва, в рамките на Дните на българската култура по случай Националния празник 3 март, 2012 г.Мъжки или женски занаят е изработването на нетъкан текстил? Направата на този вид платно е като оживяла легенда. За древния начин в орнаментировката ою ще ни разкаже дипломатът от Казахстан Азамат Кайролда.
А как е изглеждал прадядото на някогашния дъждобран – ямурлукът? Нашите предци дори вярвали, че ако сънуваш как сгъваш ямурлука си в торба, значи те чака път.
Майсторките на плъсти Мариета Недкова, Галя Георгиева и Диана Минева ще ни разкрият част от тайните: какво значи „перкане на одър”? Колко може да е най-тънката, постигана в света нишка, която се мери с микрони? Пред нея дори човешкият косъм е като въже. Техниките „сух и мокър филц, нуно-фелтинг” няма да ни звучат скучно, когато гледаме сътворяването на удивително изящни изделия.




По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05