Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Нетъкани вълшебства”: Легендите оживяват

БНР Новини
Изработването на изделия чрез сплъстяване на нишки без тъкачен стан напомня фантастична оживяла легенда: колко ефирни и изящни могат да бъдат резултатите доказват моделите, изработени от Диана Минева.
Снимка: личен архив
Изделия на майсторката на нетъкан текстил Мариета Недкова бяха представени на изложбата в Държавната галерия Беляево в Москва, в рамките на Дните на българската култура по случай Националния празник 3 март, 2012 г.Мъжки или женски занаят е изработването на нетъкан текстил? Направата на този вид платно е като оживяла легенда. За древния начин в орнаментировката ою ще ни разкаже дипломатът от Казахстан Азамат Кайролда.
А как е изглеждал прадядото на някогашния дъждобран – ямурлукът? Нашите предци дори вярвали, че ако сънуваш как сгъваш ямурлука си в торба, значи те чака път.
Майсторките на плъсти Мариета Недкова, Галя Георгиева и Диана Минева ще ни разкрият част от тайните: какво значи „перкане на одър”? Колко може да е най-тънката, постигана в света нишка, която се мери с микрони? Пред нея дори човешкият косъм е като въже. Техниките „сух и мокър филц, нуно-фелтинг” няма да ни звучат скучно, когато гледаме сътворяването на удивително изящни изделия.




По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Михов

Изработването на квантов компютър се подготвя усилено у нас

Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..

публикувано на 25.02.25 в 10:15

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15