Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията.
"В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които се занимават с различни неща. Общото между тях е, че изучават процесите в живата клетка на молекулярно ниво. Това дава определени предимства. Да се изследват какви са принципите на живота – или как действат определени лекарства или биологични вещества на клетката", разказва в предаването "Следобед за любопитните" доц. Стойно Стойнов.
Български учени, заедно с техни колеги от Института по молекулярна клетъчна биология и генетика "Макс Планк", са постигнали научен пробив, който може да повлияе лечението на ракови заболявания.
След седемгодишно проучване международният екип разкрива динамиката на 70 белтъци, участващи в поправката на ДНК. Учените са открили точния механизъм, по който белтъците поправят наранения генетичен код в клетките.
Международният екип от учени е публикувал откритието си в най-престижното научно списание в сферата на молекулярната биология Molecular Cell. Откритието е обнадеждаващо, но не означава, че е открито лечение на болестта, категорични са експертите. "В различните държави има различни специалисти, както и различна техника, затова е необходимо да се обединяват усилията на всички, за да се правят нови научни открития", категоричен е доц. Стойно Стойнев.
"Преди 6-7 месеца България стана член на Европейската молекулярна биологична лаборатория. За момента България е пълноправен член, но все още не си плащаме членския внос, като имаме три години да решим този въпрос. Какво представлява EBL – това са 6000 учени, разпределени на шест места в Европа, като централата е в Хайделберг. Лабораторията има много добри технологични платформи, което не е само техника, но и обучени специалисти. Това улеснява работата ни. Колегите в Европа ценят и търсят нашите специалисти", разказва в ефира на предаването "Следобед за любопитните" доц. Стойно Стойнев.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Стойно Стойнев в предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg