Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд.

Освен това е изключително скромен и търпелив човек – от онази порода учени, които движат напред науката, защото знаят, че нищо не започва и не свършва с тях.

Ето малко факти – Мария Аргирова завършва Химикотехнологичния и металургичен университет в София като инженер-химик през 2016 година. Година по-късно завършва магистърска програма в същия университет по фин органичен синтез с фокус върху дизайн на биологично активните вещества и фармацевтични агенти от растителен и животински произход. 

Носител на наградатаЗапочва работа като химик в Института по Органична химия с Център по Фитохимия към БАН, където през август 2018 г. е зачислена като редовен докторант с научен ръководител проф. д-р Деница Панталеева. През 2021 г. е назначена за асистент в Лабораторията по структурен органичен анализ, а от октомври 2023 г. заема академичната длъжност главен асистент.

Мога дълго да изброявам отличията ѝ, участията и в конференции и семинари, в научни проекти, но като че ли е по-добре я представят нейните думи. Мария Аргирова казва, че в началото е привлечена от химията и решаването на задачите ѝ носи истинско удовлетворение. Носи ѝ радост да ги подрежда като пъзел и да търси логиката в тях.

"Мен лично това ме грабна – да откривам логиката със самия мисловен процес", обяснява тя. И още: "Химията не е просто едни уравнения, нито само едни задачи, които децата ги карат да учат в училище. Химията намира приложения в много сфери в живота ни", казва д-р Мария Аргирова. И разказва повече за тази нейна гледна точка към света на науката и какво ѝ дава търпение и усещане за добре свършена работа.

Чуйте разговора на Оля Стоянова с д-р Мария Аргирова.

Снимки – фондация "Еврика"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калоян Димитров

Еврика! Успешни българи: Калоян Димитров

Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..

публикувано на 12.05.25 в 17:05

За терапевтичната сила на конете

Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..

публикувано на 12.05.25 в 15:23
проф. Иван Шопов

Проф. Иван Шопов: България има своето бъдеще в науката за полимерите

Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред..

публикувано на 12.05.25 в 10:35
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15