Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоколекция: За „червеното” – любовта и „черното” – смъртта

Снимка: Архив
В последните дни на Великия пост, от 2 до 20 април, всяка вечер в 21.20 часа от понеделник до петък, „Радиотеатърът” предлага в поредицата, „Радиоколекция” неповторимия роман на Стендал „Червено и черно”. Сблъсъкът индивид–общество, вяра и неверие, добро и зло, са двигателната сила на този роман. Кроткият семинарист Жулиен Сорел, който захвърля расото и смирението си, отхвърля молитвата и се хвърля в борба за победа над разюзданото, надменно и покварено общество на аристократите, плаща за това с живота си.
Авторът на романа „Червено и черно” Анри Бейл има нещастно детство. Мрази баща си и оплаква майка си, която е починала, когато е бил малък. Времето, в което живее, оказва голямо влияние върху него. Бейл използва псевдонима Стендал и така пише няколко от най-добрите си произведения. Всъщност той не бил признат в своето време. Малцина го знаели и четяли, затова и така надписвал произведенията си – „за малцината избрани”. Като всеки велик писател, Стендал бил пророк, защото в 20 век вече избраните били неизброимо множество.
Героят на „Червено и черно”, красавецът Жулиен Сорел, отхвърля истинската любов, греховната любов на една омъжена жена, за да бъде приет във висшето общество. Той е изоставил бога, станал е насилник и лицемер. Загърбил е романтичните си мечти и всичко това го довежда до престъплението. Едва тогава младежът разбира кое е важното, кое никога не бива да бъде захвърлено и изоставено. Истинската вяра и истинската любов!
Помня моя потрес след като гледах филма „Червено и черно” с незабравимото изпълнение на Жерар Филип! Бялата риза, с която тръгна към смъртта неговият герой, светеше на екрана и напук на червеното (любовта) и черното (смъртта) говореше за безсмъртието на любовта!
Според биографите му, тази случка с изстрела в църквата, с който младият любовник се опитва да отстрани изоставената от него жена, Стендал прочел в някакъв вестник. Но и до днес борбата на бога и дявола в човешката душа е актуална. Както актулана винаги ще бъде ревността и жаждата за власт!
С режисьора Никола Гунов и гласовете на акторите Николй Николаев, Виолета Бахчеванова, Андрей Чапразов, Лидия Вълкова, Рачко Ябанджиев, Коста Цонев и други, ви поднасяме една наистина вълнуваща поредица от 2 април до края на Светлата седмица – 20 април, всяка вечер от понеделник до петък от 21.20 часа.
По публикацията работи: Майя Динева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15