През 2004 година при проучването на могилата Голяма Косматка екипът на Георги Китов открива фасадата на голяма гробница и красиво изработена глава от бронз – оказва се, че е на великия тракийски одриски владетел Севт ІІІ. Изработката е ненадмината – кичурите коса и брада са толкова истински, че на човек му се иска да ги среши, а очите са от полускъпоценни камъни.
Когато на следващия ден археолозите влизат в гробницата, откриват и саркофага, в който владетелят е бил погребан. Каменното му легло е покрито с килим от златни нишки, а покрай него внимателно са подредени всички предмети, необходими на владетеля в задгробния му живот - бронзови наколенници с великолепно изработени лица на богини, позлатен бронзов шлем с името на Севт; кожена ризница с яка-нагръдник от златни нишки; голям тежък меч с дръжка във формата на грифон и изкусни златни инкрустации с полускъпоценни камъни; 13 пластини-апликации за украса на коня му с майсторски изработени изображения на елени, лъвове, растения, воини; даже три големи керамични амфори с гъсто тракийско вино, което, разбира се, се е изпарило още в древността. Най-интересен обаче е изумителният златен венец от клонки на дъб с листенца и жълъди. Те са толкова леки, че при най-слабия полъх започват да трептят…
Как е изглеждал градът на Севт, Севтополис, основан в 4 век пр.н.е.? Някои смятат, че под него е заровено голямо съкровище… За съжаление, целият Севтополис днес е под водите на язовир Копринка край Казанлък.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg