Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рицари и принцеси край Асеновата крепост

Програма на Средновековния панаир в Асеновград.
Снимка: Архив
Асеновград е на броени километри южно от Пловдив, но е много различен от него. Доста по-малък, компактен и тих: прилича на стражеви патрул, преди да тръгне в обход. Всъщност, векове наред Станимака, както е старото име на селището, изпълнявало ролята да брани пътя към Родопите и Беломорието. Крепостта, превърнала се в емблема на града, е издигната още по времето на траките. Сведения, записани в Устава при построяването на Бачковския манастир, свидетелстват, че крепостта притежавала своя армия и администрация. Отбранителното съоръжение е свидетел на хиляди набези и битки. Водят се сражения срещу византийци, османлии, кръстоносци… Крепостта е наречена на цар Иван Асен II, който през 1231 година предприема нейното укрепване.
Асеновград има и друга слава. Заради многото църкви, манастири и параклиси в района, е наречен Малкият Йерусалим. Борбеност, духовност и… много красота ще откриете в това място. „Кало” – хубост, оттам идва и обичаят „калиници”. По Еньовден момиченца се обличат в мини-булчини рокли. Така казват в този край – „булчини”, а не булчински. За да има право да се омъжи, като порасне, девойката трябва да е поне 3 пъти калиничка. Ритуалът се среща само тук. По своя смисъл, прилича на пролетно лазаруване, когато момичето излиза „в общество”, да видят околните каква красавица расте…
За първи път Асеновград посреща лятото на 2012 година със Средновековен панаир, с рицари, бойни техники от Средновековието, музика, кухня отпреди няколко века. В града на Асеновата крепост Еньовден идва и с шествието на малките принцеси – каленички, с фестивала на булчините рокли. И за да се почувствате в друго време, не забравяйте да оставите лаптопите и мобилните телефони в къщи, напомнят организаторите.
Още за празниците, можете да научите от разговора с Даниела Костова в звуковия файл.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дончо Барбалов

България най-сетне ще разполага със същата тежест и права като всички пълноправни членки на ЕС

На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС, което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България.  Какво ще се случи след тази дата, какви са..

публикувано на 08.07.25 в 09:48

Най-необичайните спортове по света

Журналистът от БиБиСи и "най-пишещ за крикет български журналист" Васил Велев разказва за най-причудливите и необичайни спортове по света – от гледане на труднодостъпни и опасни места до плуване в кална торфена река. Повече от 600 години някъде из Глостършър, Англия, се провежда състезание по търкаляне на пита сирене по стръмен склон. В..

публикувано на 08.07.25 в 09:34

За почистването и облагородяването на бреговете на река Искър

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър.  Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..

публикувано на 07.07.25 в 16:00
Пастор Рангел Кълвачев, Ана-Мария Кръстева и д-р Ахмед Лютов

Как могат религиозните общности да помагат на лишените от свобода

Религиозните общности играят значителна роля в подпомагането на лишените от свобода чрез различни инициативи и програми, които целят да осигурят духовна, емоционална и социална подкрепа. Духовни представители на различни религии посещават затворите, за да провеждат богослужения, молитви и беседи. Това предоставя на затворниците възможност за духовно..

публикувано на 07.07.25 в 13:50

Ролевите модели на агресивните младежи

Какво е общото между локалите, инцелите, последователите на Тейт? Как гневът маскира дълбоката нужда от принадлежност и смисъл във време на разрушени ценности и ролеви модели, налагани от герои, които не отразяват реални човешки качества, а изпълняват функция – да продават, да провокират, да създават илюзия за избор, стойност, стил. Кой моделира..

публикувано на 07.07.25 в 10:13