Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-палавото момиченце на света

Снимка: Архив
Историята по написването на популярния роман е доста необичайна. През 1941 г. Карин, седемгодишната дъщеря на Астрид Линдгрен се разболява пневмония и моли да й се разкаже за Пипи Дългото чорапче. Майката не пита кое е това момиченце, а започва да измисля невероятните и смешните истории, от които се възхищава дъщеря й и нейните приятели. Три години по-късно, лежейки с изкълчен крак, Линдгрен решава да използва секретарските си умения и да стенографира историите на Пипи. За десетия рожден ден на Карин книгата е готова, но отхвърлена веднага от първото издателството, защото както сама казва авторката: „героинята е обезпокоителна”. Но на конкурса на стокхолмското издателство „Рабен и Сьогрен” през 1945 г. печели първа награда и оттогава тиражите надхвърлят седемдесет милиона екземпляра.
Ако искате да си припомните непрестанните сблъсъци на най-силното момиченце с порядките, въведени от скучните възрастни, и нейната безкрайна фантазия за лудории, трябва да чуете отново постановката на Радиотеатъра във ваканционната програма на 12 юли, от 10.00 часа.
В нея участват: Милена Живкова (Пипи), нейните приятели децата – Иван Цеков, Юлия Станева, Жени Делчева, Никола Стефанов и няколко досадни възрастни. Постановката е дело на детската писателката Теодора Ганчева (драматизация), Ребека Арсениева (режисьор), Виолета Топалова (музика) и Цветанка Господинова (звукови ефекти).
По публикацията работи: Мая Бениеш


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Кирил Топалов: "Възрожденски труд" би трябвало да означава позитивна енергия, подем на духа

За какво се говори във и около Националната библиотека, с какво ново значение се сдоби думата "библиотека" в преходните времена, защо Възраждането и възрожденският дух се споменават, когато се окаже, че нещо трябва да се свърши без пари?… На тези въпроси отговори известният писател и обичан преподавател по българска възрожденска литература, от..

публикувано на 31.05.24 в 14:41
Фрагмент от Енинския апостол от ХІ в., един от най-старите запазени старобългарски паметници

Българският е първият книжовен славянски език

Някъде между самодоволното убеждение, че целокупното човечество знае и се прекланя пред ролята на България в световната цивилизация и болезненото себеунижаване и себеотричане стои познаването и реалната представа за мястото ни в мозайката на европейската култура. За това познание, осъзната любов към родното и признателност към стореното от светлите..

публикувано на 23.05.24 в 09:17

"Ние, българите" и "те, политиците" – Петър Горанов, философ

Навярно ви прави впечатление, че, особено когато изказваме огорчение, възмущение, критика и т.н., ние предпочитаме да говорим в множествено число, т.е. вместо местоименията "аз" и "той", "тя", "то", използваме "ние" и "те" – "ние българите", "те политиците, министрите народните представители, лекарите, учителите" и т.н. И това съвсем не е тясно..

публикувано на 15.05.24 в 10:45

Ясен Антов: Като не си знаем българския език добре, ние го заместваме с първото клише, което ни идва отвън

Някои от дългогодишните ни слушатели сигурно помнят характерния глас на писателя Ясен Антов, който често звучеше по програма "Христо Ботев" обикновено с неговите сладкодумни разкази за пътешествия и природни красоти или с хумористични миниатюри. Когато го поканих да се включи в предаването, което тогава се наричаше "Какво се крие зад думите",..

публикувано на 09.05.24 в 09:04

Свети, свети, свети… 40 мъченици

За съжаление, но е факт, че с годините виждаме не един и два случая на неправилни употреби и форми, които обаче по някакви причини влизат в масово обращение и стават част от нормата. Нещо такова наблюдавахме със странното и ненужно удвояване на прилагателното „свети“, когато се отнася за повече от един светец. Днес го виждаме изписано дори..

публикувано на 01.05.24 в 14:52