Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-палавото момиченце на света

Снимка: Архив
Историята по написването на популярния роман е доста необичайна. През 1941 г. Карин, седемгодишната дъщеря на Астрид Линдгрен се разболява пневмония и моли да й се разкаже за Пипи Дългото чорапче. Майката не пита кое е това момиченце, а започва да измисля невероятните и смешните истории, от които се възхищава дъщеря й и нейните приятели. Три години по-късно, лежейки с изкълчен крак, Линдгрен решава да използва секретарските си умения и да стенографира историите на Пипи. За десетия рожден ден на Карин книгата е готова, но отхвърлена веднага от първото издателството, защото както сама казва авторката: „героинята е обезпокоителна”. Но на конкурса на стокхолмското издателство „Рабен и Сьогрен” през 1945 г. печели първа награда и оттогава тиражите надхвърлят седемдесет милиона екземпляра.
Ако искате да си припомните непрестанните сблъсъци на най-силното момиченце с порядките, въведени от скучните възрастни, и нейната безкрайна фантазия за лудории, трябва да чуете отново постановката на Радиотеатъра във ваканционната програма на 12 юли, от 10.00 часа.
В нея участват: Милена Живкова (Пипи), нейните приятели децата – Иван Цеков, Юлия Станева, Жени Делчева, Никола Стефанов и няколко досадни възрастни. Постановката е дело на детската писателката Теодора Ганчева (драматизация), Ребека Арсениева (режисьор), Виолета Топалова (музика) и Цветанка Господинова (звукови ефекти).
По публикацията работи: Мая Бениеш


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илка Зафирова

Илка Зафирова: Любимата ми дума е "доверие"

Докато чакаме, уважаеми слушатели, вашите смислени, искрени и добре написани отговори на въпросите в юбилейния конкурс, част от подготовката и празника за 30-ия рожден ден на предаването, и за да ви подканим и настроим към размисъл и участие, ви предлагаме един от безбройните възможни отговори на въпросите, които ви задаваме: "Коя е любимата ви дума,..

публикувано на 12.11.24 в 10:28

Проф. Андреана Ефтимова: Да потърсим проблема, конфликтната точка, за да не говорим "на автопилот"

Наближава 26 ноември, когато ще отпразнуваме 30-ия рожден ден на предаването, наближава и крайният срок - 15 ноември, до който очакваме текстовете ви за юбилейния ни конкурс с отговор на два въпроса: "Коя е любимата ви дума, защо точно тя" и "Как ще продължите изречението: "Българският език е…".. Разговаряме с още един от членовете на журито –..

публикувано на 11.11.24 в 10:15

"За думите" ви пита: Как ще продължите изречението: "Българският език е…"

По случай 30-ия си рожден ден предаването "За думите" ви пита: коя е вашата любима дума, защо точно тя и как ще продължите изречението: "Българският език е…" Очакваме отговорите ви в обем до една стандартна страница до 15 ноември на електронен адрес zadumite@bnr.bg или на адреса на БНР: 1040 – София, бул. "Драган Цанков" №4, БНР,..

обновено на 30.10.24 в 09:47
Ангел Игов

Ангел Игов: Не, не очакваме клишета

Съвсем наближи моментът, в който ще отпразнуваме подобаващо рождения ден на предаването. Точната дата, на която то се появи в ефира на програма "Христо Ботев", е 2 ноември 1994 г., но ние ще си удължим приятното очакване и ще празнуваме на 26 ноември – последния вторник от единайсетия месец. В момента върви юбилейният конкурс на..

публикувано на 29.10.24 в 12:15

Средновековното схващане за светостта на словото

В основата на всяко клише, както е известно, стои истина, многократно потвърдена от човешкия опит. Мисълта, че словото е нещо свято, дори свещено, звучи твърде патетично за днешните ни схващания и дори да си позволим да я изкажем, едва ли си представяме, че тя може да бъде възприета съвсем буквално. Точно така обаче са я осъзнавали далечните ни..

публикувано на 22.10.24 в 13:47