Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мариан Маринов – по гласа ще го познаете

Мариан Маринов
Снимка: личен архив
Сред най-важните опорни точки в неговия живот са: Яна, планината и думите. По хронология, първа в живота му се появява планината. Роден е в Троян. Където и да го отвеждат пътищата после, знае, че в това почти приказно място винаги ще намира спокойствие и мъдрост. Там е почти 100-годишната бащина къща в онзи позабравен за ХХI век балканджийски градеж с каменните плочи на покрива, и двора, потънал в зеленина. Наоколо – в безкрая на гората, има катерици, таралежи, големи гъби. В планината нещата са истински, непресторени, проверени от времето. Иска на това да научи малката си дъщеря Яна, която сега открива света, който я заобикаля. Мечтае тя да расте със самочувствие, равно на връстниците й в другите страни. Да върви с достойнство и изправена глава. Да се вслушва в исконния смисъл на думите.
Думите заемат важна част в живота на Мариан Маринов: и като студент в тогавашния ВИТИЗ, после – като театрален актьор. Реплики, монолози, диалози… Идват години, когато пише свои текстове като автор и режисьор на документални филми. Налага му се да създава текстове за клипове. А междувременно озвучава стотици роли в чуждестранни игрални и анимационни филми. Дон Корлеоне (Марлон Брандо) от „Кръстникът” „проговаря” на български с гласа на Мариан Маринов. И още, и още…
Едни от най-значимите му срещи с думите са записите на творби от български автори: Иван Вазов, Владимир Башев, Андрей Германов…

Как се ражда най-новата идея? – Създаването на високотехнологичен сайт с прочит на Паисиевата история, която безплатно може да се „свали” от интернет и да се слуша във всяка точка на света? – За това родолюбиво дело разказва Мариан Маринов.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31