Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Танцът през вековете”: Танцът като терапия и път на развитие

Снимка: Архив
От най-древни времена танцът е начин хората да изразят своите чувства и емоции, тоест той съчетава физическа, психична и естетическа активност. Смята се, че именно танцът е служил за комуникация на нашите предци още преди зараждането на различните езици. Днес той разкрива цялата палитра от човешки емоции - основната задача в танцовата терапия. Свободното движение и импровизация произлиза от спонтанното изразяване и освобождаване на дълбоко пазени у нас чувства. Това е жив език, на който човекът говори чрез образи и алегории.
В танците на различните култури се проектира духовното развитие на всеки народ. Съществуват различни ритуални танци – при лечение на болни, оплакване на мъртви, празнуване на победи или други радостни събития от човешкия живот. В Древен Египет чрез танц изобразявали движението на небесните светила, а римляните танцували в чест на боговете. Индийският танц разказва цяла история на зрителя. Въртящите се дервиши в своя екстатичен танц се стремят към духовно сливане с Бога, отдаване на тишината и молитвата.
Американските коренни церемониални танци са молитва за изцеление или за добра реколта от царевица, дивеч, риба; почит към възрастните или част от церемонията по даряване с име. У нас паневритмията на Петър Дънов представлява танц, в който здравословните ефекти се преплитат със заложени педагогически модели за развитие на човешкото същество и неговото оптимално адаптиране към обществения живот.
Всяко наше емоционално преживяване се изразява в напрежение на някои мускулни групи. На тази тясна връзка е изградена известната биоенергетична теория на телесната терапия на Вилхелм Райх и Александър Лоуен. Танцовата терапия стимулира безсловесното взаимодействие и оттук се отваря пътя за пълноценно личностно самовъзприятие, самоактуализация, увереност в себе си и в междуличностните взаимоотношения. Или метафорично казано - един своеобразен танц на живота в свободен импровизационен стил.
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22