За любителите на бели спортове Шладминг е известно име: австрийският курорт се нарежда сред първите 10 най-добри места в света за практикуване на снежни дисциплини. През февруари 2013 регионът Шладминг е домакин на 42 състезания за Световната ски купа.
Самият град е разположен в югозападната част на централна Австрия, едва на 753 м. надморска височина. Но над него се извисяват южните стени на масива Дахщайн и върховете на Шладминг Тауерн. По-дълъг зимен сезон, най-голям избор от писти в цяла Австрия, уютно ниско строителство, запазена автентична атмосфера, очарователни селца - всичко това придава изключителна привлекателност на селищата от окръг Лицен на провинция Щирия, които се славят със своето „щирианско гостоприемство”.
Град Шладминг има около 4 500 жители. Въпреки световната слава, той не се поддава на мегаломания. Хотелите са едва 34. Семейства и индивидуални гости харесват домашната топлина на фамилните пансионати в района.
Шладминг е обичано място за почивка и през лятото. Има тенис кортове, басейни. Районът е богат на термални води. След игра на тенис или полет с делтаплан, удоволствието от СПА процедури е още по-осезаемо. Семейства с деца съчетават кратките пешеходни разходки по бреговете на река Енс и в долината, с възможността да повозят малчуганите с истински конски впряг - каруца или файтон.
На когото пък му е мъчно за зимата, може да се пързаля целогодишно при глетчера Дахщайн. Има и 25 километров маршрут през ледника до Обертауерн. Между 4 от високопланиските зони има отлична ски инфраструктура: Планай - 1894 м. (Шладминг), Райтералм - 1860 м. (Пихл), Хохвурцен – 1850 м. (Рормос), Хаузер Кайблинг – 2015 м. (Хаус Енстал).
Някога Шладминг е бил рударско селище. И днес в герба на града е изобразен копач на руда с кирка и чук в ръце. Преди години парите идвали от добив на сребро, мед, олово, цинк, кобалт и никел. Днес районът живее от туризъм. Още за печелившата формула: устойчиво развитие - спорт - ваканционни атракции, разказва д-р Михаел Ангерер, търговски съветник при Посолството на Република Австрия у нас.
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология, представи разработка на бактериален препарат с пестицидно действие и широко приложение в селското стопанство. Новата инсектицидна формула е резултат от съвместната работа на учени от Института по микробиология, Института по инженерна химия на БАН и научния отдел на компанията "Агрия“ АД...
За пета година НМО организира летни занимания за деца от 6 до 12 години . "Нашата лятна образователна програма е под наслов "Школата е обща и от край света ако дойдат, нека се учат". Това всъщност е посланието на Васила Априлов, с което на 2 януари 1835 г. тук в нашия град се открива първото новобългарско светско училище с идеята да приюти..
Възпитателната функция на училището напоследък е изтъквана от МОН и от учителските синдикати като основен дефицит на средното ни образование. Дори сюжетите от криминалните хроники да заместват статистиката и научните доказателства, това се приема за факт, а мерките, които се предлагат на обезпокоената общност, са в посока санкции, глоби, задължителни..
Приемането на България в еврозоната на фона на: арести, годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото в България, промени в..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
В края на юни известната пианистка от китайски произход Фан Кон за първи път се срещна с българските почитатели на класическата музика в рамките на 56-ите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg