Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваканция, изпълнена с романтика и екзотика, при това толкова достъпни

Паркът в двореца "Врана"
Снимка: БГНЕС
Какво е хероон? Когато идем до Стрелча за празника на града, може посетим и един от херооните у нас - Жаба могила. Колцина са туристите по света, които имат на една ръка разстояние и хероон, екопътеки, минерални води, прохладата на планината и още много други атракции? А дали не мечтаете за екзотика и романтика сред лирови дървета, магнолии, канадски дъбове?
Знатни особи от европейските кралски фамилии тръпнели в очакване да се разходят по дворцовите алеи. В езерото била скрита другата красива тайна на това очарователно място: гигантската водна лилия Виктория. Когато нейните многобройни цветове се разтваряли, дамите и кавалерите онемявали от възторг. Ами времето, в което набирали сила шишарките на иглолистните видове? Представяте ли си екземпляр от 30-сантиметрова шишарка. И къде се намира всичко това? На друг континент или в някоя далечна страна, за която ще трябва да събирате повече пари за билет, да мислите за скъпи нощувки, невъзможни цени? Няма да се наложи. Добре дошли в парк-музей "Врана" в пределите на София.
Ако пък толкова ви се прииска да попътувате из различни географски ширини, да изкачвате там планински върхове или да обикаляте по дървени пътеки над необичайни блатисти терени, предложението е за Шведска Лапландия.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05