Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Солта – природен и културен феномен”: Красивата палитра на солта

Тухлено-червеният цвят и деликатен аромат на хавайската сол се получават от алаеа (свещена печена вулканична червена глина от остров Молокай).
Колко вида кулинарна сол има? – Някои могат да изброят над 600, при това – различни на цвят, вкус и аромат! Защо има розова, червена, пурпурна, синя, сива, зелена, черна сол? Откъде идва всяка от тях? По какво се различават, например, червената хималайска от червената хавайска сол? Как лесно да разберем дали търговецът мами и вместо някоя оригинална и доста скъпа сол, предлага фалшификат? А когато посягаме към различните цветове сол, дали това е само въпрос на естетика или вътрешна потребност като профилактика срещу различни заболявания? Какво е полезно да знаем за солената цветотерапия? Освен в готварството и медицината, цветните солени кристали все по-широко навлизат в бита като бижута, дезодоранти, украшения, сувенири, лампи за неутрализиране на вредни лъчения. Колко голяма трябва да е такава лампа и на какво разстояние съответно въздейства? Как да си приготвим домашна солена луга за вана и за козметични процедури? И защо направата на истинските бонбони виолетки не може без една определена съставка, наречена „цветът на солта”? Коя е най-скъпата сол и къде се добива?

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31