Германия ще промени политиката си на въздържание от намеса в международни кризи и ще стане по-активна. Това намерение обяви германският министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер в интервю за "Зюддойче цайтунг".
Берлин не бива повече само да коментира като наблюдател световната политика. Трябва да поеме по-активна роля при решаването на международни конфликти, заявява външният министър. Така той подкрепи обявената от военния министър Урсула фон дер Лайен нова политика на германската армия – политика на активна намеса.
Не бива да бъркаме въздържанието от милитаристична намеса с пълното бездействие, коментира Щайнмайер и подчерта, че от години партньорите на Германия настояват тя да поема по-голяма отговорност в кризисни ситуации.
Германия е твърде голяма, за да си позволи ролята на неутрален коментатор. Това не означава, че става дума за военни намеси, а по-скоро за навременна дипломатическа намеса, обяснява той.
С промяната във външната си политика настъпва нова ера за Германия. След Втората световна война страната практикуваше пълно въздържание от намеса във външни конфликти. Германия участва в решаването на политически кризи едва от конфликта в Косово, като и досега предпочита да праща медицински или умиротворителни части в горещите точки.
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg