На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Като мотиви за уволнението бяха посочени липсата на способност у арх. Петров да контролира и организира дейностите, свързани със служебните му задължения, както и непознаване на нормативната уредба, довело до нарушение на Закона за културното наследство.
Служители на института, архитекти и журналисти подписаха петиция срещу това решение и организираха протест пред Министерството на културата. Протестиращите припомниха, че арх. Петров е бил избран безапелационно за директор на НИНКН и е професионалист с над 35-годишен опит в сферата на опазване на недвижимото културно наследство.
Голяма част от обектите в България със статут на недвижими културни паметници са в риск, а в близките години страната ще загуби половината си недвижимо културно наследство, предупреждава арх. Петър Петров – гост в "Нашият ден".
"Недвижимото културно наследство е част не само от нашата история. Аз го разглеждам като геном на нашето общество – то осигурява устойчивост. Като изчезва наследството, самото общество става нестабилно. 10 % от културните ценности ги няма, 35 % са застрашени – изоставени, без покриви, с отворени прозорци, оставени да се разрушат сами", казва арх. Петров.
45 % от недвижимото ни културно наследство изчезва в резултат на една грешно скроена система за опазване, заявява архитектът и добавя, че проблем има в закона и неговото прилагане. Бил иса предложени спешни промени, но те не се случват за трета поредна година.
"Нашият закон не предвижда официално подпомагането, съфинансирането на хората, които поддържат сградите на културата. Когато сградата е от национално значение, трябва да има солидарност", казва още арх. Петров.
Гостът изтъква липсата на териториални звена, които да извършват мониторинг на недвижимото културно наследство, за да се предприемат навременни мерки на общинско и държавно ниво.
Арх. Петров говори за свършената работа по време на неговата служба като директор на НИНКН и в края на разговора заявява: "Смятам да обжалвам тази заповед, защото намирам мотивите са неоснователни."
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
Започваме със загадка: ако тръгнат едни ловци от Русе към Силистра, а едни рибари хукнат от Силистра към Русе – къде ще се срещнат пътищата им точно след 60 км? Веднага отговаряме – в Тутракан, където гостува предаването "И рибар съм, и ловец съм". Посрещнаха ни гостоприемно членовете на Ловно-рибарско сдружение "Сокол" д-р Димитър Стефанов,..
В предаването "Нашият ден" и неговата рубрика "Разговорът" гостува Габриела де Лука – изключително колоритна дама, католичка по рождение и италианка по кръв, която разказа за своя аристократичен произход и неподвластната на обществени норми любовна история на своите баба и дядо. Всичко започва в пансион за знатни девойки, където младите дами..
Заедно с микробиолога д-р Йордан Стефанов във "Време за наука" опровергаваме упоритите фалшиви твърдения, че маята за хляб съдържа глутенови дрожди, отразяващи се изключително зле на човешкото здраве. Няма абсолютно нищо вярно – маята представлява просто обикновени и доста безобидни дрожди, които се използват в различни части от хранителната..
Отново поставяме проблема със свръхзадлъжнялостта на физическите лица : защо той е важен за България и каква е причината толкова време да не бъде решен? Какъв е опитът на другите европейски страни в решаването на този социално и икономически значим въпрос? Защо е важно хората да могат да получават безплатни консултантски услуги и кой е начинът да..
В голямата зала на общината във Велико Търново ще се състои прожекция на двата късометражн филма "На брега на морето" и "Град на призраци", за да бъдат запознати младежите в града с темата за трафика на хора. Събитието е организирано от местната комисия за борба с трафика на хора, българския клон на международната НПО организация "Кампания..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен..
В момент, когато България очаква становището на Европейската комисия и Европейската банка за готовността да се присъединим към еврозоната, сме във вихъра..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg