Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радикално преосмисляне на „Братя Карамазови“

На 16 и 23 февруари от 16.00 часа Радиотеатърът ще представи „Долината на смъртната сянка“ по „Братя Карамазови“ от Фьодор М. Достоевски

Част от оригиналния ръкопис на „Братя Карамазови“ с бележки и рисунки, направени от самия Достоевски

В продължение на две последователни недели Радиотеатърът ще  представи радиопроектът на Георги Тенев, Маргарита Младенова, Иван Добчев и Асен Аврамов „Долината на смъртната сянка“ по „Братя Карамазови“. Достоевски започва да нахвърля първите си бележки върху романа „Братя Карамазови“ през април 1878 година, но този последен роман постепенно „поглъща“ не малко и не малки части от писани - довършени и недовършени произведения от доста по-ранни години. През октомври 1877 година Достоевски споменава в дневника си за "литературно произведение, което незабележимо и неволно приема форма вътре в мен през тези две години". През май 1878 г., три-годишният син на Достоевски Альоша умира от епилепсия, състояние, наследено от баща му. Скръбта на бащата е пронизала целия роман. Достоевски дава името Альоша на героя си, който създава като носител на качества, към които самият той се стреми и се е възхищавал. Трагичната загуба на сина е намерила отражение и в историята на капитан Снегирьов и сина му Илюша.
Програма „Достоевски“ на Театрална работилница "Сфумато" започва през 2002 г., а през 2003 първата част на проекта „Альоша“ е представена на фестивала в Нанси. Ето какво казва френската рецензия на Жерар Шабю от L'EstRepublicain: Театър „Сфумато” от България радикално преосмисля „Братя Карамазови”. Това е апокалипсис по Достоевски.... От „Братя Карамазови” драматургът Георги Тенев и режисьорите Маргарита Младенова и Иван Добчев са запазили, според израза на българския философ Калин Янакиев, само един несюжетен диалог, в който всички, говорейки един на друг, всъщност говорят през този конкретен друг на трансцендентността”... В този смисъл, за сметка на нишката на историята, изборът на българския драматург дълбае в сърцето на същността. Той радикализира словото на автора, но също го и осветлява, кара ни да докоснем с пръст патетичните му духовни състояния.
Както винаги при театър „Сфумато“, формата, много изпипана, е в служба на същността. Картините са великолепни: бдението над мъртвеца, каруцата със сеното, символизираща леглото, което си застила сладострастието, голямата маса на Иван, която се сгъва като челюст на насекомо. Играта на актьорите, която преминава през истинско разголване на душите и понякога на телата, е изключителна. Те са сякаш обитавани от демоните на съмнението, на отчаянието, на екзалтацията, на жестоката ярост и на блаженството... Този спектакъл ще се запомни като НТО, неидентифициран театрален обект.“
Радиоверсията на „Альоша“, първа част на „Долината на смъртната сянка“, е направена през 2005 г. и в нея участват Красимир Доков, Деян Донков, Светлана Янчева, Христо Петков, Цветан Алексиев, Мирослава Гоговска, Маргита Гошева, Йордан Биков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детска книга на Матю Макконъхи

Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..

публикувано на 21.07.25 в 17:07

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50